Yunanistan Haber

Stefanis: “Türk Gemileri Yunan MEB Bölgesine Girerse Yanıt Vermeye Hazırız”

"Hazırlık seviyemizi artırmak için her gün bir tatbikat paketi uyguluyoruz."

Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, bu sabah katıldığı bir sabah programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gece TRT ekranlarında katıldığı programda söylediklerini yorumladı. Stefanis, “Türk sondaj araştırma gemileri Yunan MEB bölgelerine girmesi durumunda yanıt vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, Yunanistan’ın ülkenin egemenlik haklarını savunmak için gereken her şeyi yapabileceğini yapmaya hazır olduğu en açık şekilde açıklığa kavuşturdu. Stefanis, “Operasyonel sonuçları net bir şekilde ölçtüğünüzde, yeteneklerinize mutlak bir güven duyduğunuzda sakince bir şeyleri izliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Alkiviadis Stefanis şunları dile getirdi.

“Bir ülke başkanının bunu yapması (TRT ekranında haritalarla yaptığı analiz) bizi ilgilendirmeli. Neden bunu yapıyor? Kendini güvensiz mi hissediyor? Alttakilere güvenmiyor mu? Kendini güçlü mü görüyor?

Bölgesel olarak hem de Arap dünyası ile, NATO, AB, Rusya, İsrail ile özel ilişkiler ile çok taraflı ilişkiler açısından açılan cephelere bakacak olursak, tüm bunlarda dengeyi korumakta zorlanıyor gibi görünüyor.

Erdoğan, Evros’taki (Meriç) göçmenler aracını kullanarak Yunanistan’ı Avrupa’nın gözünde küçültmeye çalıştı, sınırlarını ve dolayısıyla da Avrupa’nın sınırlarını koruyamadı imajını yaratmak istedi. Tam tersini yaptı. Bu onu başka yollar aramaya itti ve Başbakanı (Miçotakis) şahsen yıpratmaya, ülkeyi din ve camiler konusunda yıpratmaya çalıştı, ancak yine de başaramadı.

Söylediklerini dinliyor ve analiz ediyoruz. Ayrıca, istediklerini uygulamak için sahip olduğu imkan ve olanaklara da bakıyoruz. Biz niyetlere bakıyoruz, kelimeleri imkanlarla destekleyebilir mi? Evet, destekleyebilecek bazı imkanları var. Türkiye’nin birden fazla imkanları var, ama buna karşılık biz de buna benzer imkanları büyük rahatlıkla geliştirebiliriz.”

Bir karargah en kötü durum senaryosunu planlıyor. Biz bunu yapıyoruz. Ve en kötü senaryo da, geliştirdiğimiz çeşitli seçeneklerle ele alınarak karşılanmaktadır. Operasyonel açıdan hazır olmaya yönelik en basit seviyeyi arttırarak başlıyoruz ve buna göre ilerliyoruz.

Hazır olma durumu iki şekilde artar. Tüm Silahlı Kuvvetler veya bölgesel olarak. Hazırlık seviyemizi artırmak için her gün bir tatbikat paketi uyguluyoruz. Sürüklenmeden konsantrasyon ve soğukkanlılığımızı kaybetmemeliyiz. Operasyonel sonuçları net bir şekilde ölçtüğünüzde, yeteneklerinize mutlak bir güven duyduğunuzda sakince bir şeyleri izliyorsunuz.

Kara sınırlarındaki (Meriç) başarı adalarda da başarılı olmuştur. Adalarımızda sıfır göçmen akışına sahip olduğu için Sahil Güvenlik’in çabalarına haksızlık olurdu. Şu anda 27 ülke Evros’ta (Meriç) ve diğer 14 ülke de adalarda olduğunu beyan ediyor.

Yunanistan ve ABD, şimdiye kadar sahip oldukları ilişkilerin en iyisini sürdürüyor. Türk araştırma gemileri Yunan MEB bölgelerine girmesi durumunda yanıt vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek isterim.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish