Yunanistan Haber

Stefanis: “Bazı Sorunları Çözmek İçin Türkiye İle Bir Diyaloğun Olmasını İstiyoruz”

“Türkiye'nin ve diğer aktörlerin konumu net değil. En sıcak siyasal iklim artık şu an bölgemizde."

Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, MEGA televizyonunda Live News proğramında gazeteci Nikos Evaggelatos’un sorularını yanıtladı. Stefanis Türkiye, Libya ve Mısır vede bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan ile çözüm bulma konusunda olumlu mesajlar veren Türk tarafındaki yetkililerin ifadelerine ilişkin olarak Stefanis, “durumu izliyoruz, analiz ediyoruz, gerekli önlemleri alıyoruz. Bizim için çoğu zaman iyi duyurular kötü olanlarla değişebiliyor. Ülkemize karşı herhangi bir tehdit dile getirilmeden, bazı sorunları çözmek için bir diyaloğun olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis devamında şunları dile getirdi:

“Türkiye’nin ve diğer aktörlerin konumu net değil. En sıcak siyasal iklim artık şu an bölgemizde. Suriye ve Libya konusunda birçok aktör ve çatışan çıkarlar var. Hepsinde de Türkiye’nin katılımı var. Ne yazık ki bir sabitlik yok. Bu denklemin en sabit bölgesi, güvenebileceğiniz bir devlet olduğunu gösteren Yunanistan’dır. Bu dışarıya ve içeriye yönelik bir mesajdır. Bizde ölçüt olarak uluslararası hukuk ve ülkenin çıkarları vardır.

Libya konusunda birçok aktörler var. Türkiye’nin Libya’da paralı veya paralı olmayan güçleri var, savaşan iki grup var, AB’nin çıkarları var, ABD güçlü bir faktör ve tabii ki tehdit altında olduğunu hisseden bir Mısır var. Mısır, hayati olduğunu düşündüğü bazı bölgelerin tehdit altında olduğunu ve bunun da bir savaş ocağı olabileceğini düşünüyor.

Sirte’nin Libya için çok önemli olduğunu biliyoruz. Sirte’yi kim kontrol ederse, bölge ekonomisini de kontrol eder. Her ülke hayati zeminini çıkarı olduğu yere taşır. Şu anda Mısır bunu yapıyor. Durumu izliyoruz ve AB’yi orada neler olduğuna ikna etmeye çalışıyoruz.

Şu an değerlendirmede bulunamam, çünkü sonuca bağlı olacaktır. Mısır’ın niyetini değerlendiremeyiz, belki de niyeti değişebilir. Hangi imkanlara sahip olduğunu değerlendirmemiz gerekiyor. Müdahale etme potansiyeli varmıdır, bölgede ilave sorunlar yaratma potansiyeli varmıdır. Onları kullanıp kullanamayacağını da bilmiyoruz.

Libya’daki taraflar arasında çatışmalarla ilgili uzmanların değerlendirmeleri dinlerseniz, size bölgede var olan istikrarsızlığı tarif edecekler. Kantarın topuzu her gün bir o tarafa bir bu tarafa eğiliyor. Bu sorunun çözümü hakkında konuşmak çok zor. Sorunun çözülmemesi bölgedeki birçok aktörün çıkarına.

Türkiye’nin, Girit’in güneyinde araştırma yapacağını söylediğini duyduk. Evet, imkanları var. Eğer yaparsa, değerlendiriyoruz. Eğer yaparsa, biz de ne yapacağımızı biliyoruz. Tüm eylemler tarafımızdan günlük olarak analiz ediliyor.

Hükümet, herhangi bir krize karşı bütünsel bir karşılamaya sahip olduğunu göstermiştir. Göçmen krizinde ve sağlık krizinde bunu gösterdi. Burada da bu olacak. Gelebilecek muhtemel bir krizi yönetmeye şu ya da bu şekilde dahil olan herkes, ne yapacağımızı biliyoruz. Ulusal çıkarlarımızda sorun yaratacak hiçbir şey yapmayacağız. Bir devlet var, devlet etkili, herkes rolünü biliyor, herkes doğru organizasyonla çalışıyor. Hatalar var ama, bunları görüyoruz ve onlarla başa çıkıyoruz ve bir sonraki dakika daha da iyi oluyoruz.

Yunan Silahlı Kuvvetlerinin benzersiz bir bileşeni var. Bu vatanseverlik duygusu ve görevlerinin ahlak duygusudur. Uygun şekilde eğitimlidirler, yüksek moralleri vardır ve işlerini nasıl yapacaklarını bildiklerini kanıtlamışlardır. Kaldı ki her gün bunun için eğitiliyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu