Yunanistan Haber

Sözde “Soykırımlar” İçin İmza Topluyorlar

"Soykırım kurbanlarının tespitine başka grupların da dahil edilmesi çağrısında bulunuyoruz."

“Yunan Soykırımı Kaynak Merkezi”nden (Greek Genocide Resource Center GGRC) “Yunan Soykırımı’nın tüm kurbanlarının tanınması” adı altında bir bildiri ile alınan karar gereği imza kampanyası başlatıldı.

Bunun nedeni, geçen ay Hollanda Parlamentosuna sunulan ve buna göre sadece Karadenizli (Pontuslu) Rumların sözde “Soykırım” mağduru olarak kabul edildiği öneriydi.

“Yunan Soykırım Kaynak Merkezi” yaptığı çalışmalarla vede başlangıcından bu yana savunduğu şey, yani sadece Karadenizli Rumların değil, Anadolu’daki diğer Yunanlıların da soykırımın kurbanı olduğunu ileri sürerek vede buna sadık kalarak, “Yunan Soykırımının tüm kurbanlarının tanınması” üzerine bir karar hazırladı. Bu bildiri kararının elektronik ortamda imzalanması için tüm Yunanlılara çağrı yapılıyor.

Kararın içeriğinde yazıldığı üzere, 1914’ten 1923’e kadar Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan tüm Yunan kökenli kurbanları ilgilendiriyor.

Kararda şu ifadelere yer veriliyor:

“Soykırım” konusunda var olan bölünme sona ermelidir.”

“Geçen ay Hollanda Parlamentosu’na sunulan ve yalnızca Pontuslu Rumların soykırım kurbanları olarak tanınan önerisi vesilesiyle, lütfen aşağıdaki kararı okuyup imzalayın. Şimdiye kadar yaklaşık 4.000 kişi imzaladı. Soykırım kurbanlarının tespitine başka grupların da dahil edilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Yunan toplumunda soykırımın tanınması ve kurbanların anısı konusunda var olan bölünme sona ermelidir. Tüm mağdurlar eşit olarak tanımlanmalı ve hatırlanmalıdır.

Yunan Soykırım Kaynak Merkezi” olarak özellikle, Yunan-Kanadalı Senatör Leo Housakos’u ve Yunan-Kanada Kongresini, sadece Pontuslu Rumların soykırımını tanıtımına yönelik değil, Küçük Asya ve Doğu Trakya’dan gelen Yunanlı kurbanların acısını hafifletmeleri veya inkar etmek için organizeli olarak yaptıkları çabalarını durdurmaya davet ediyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish