B.Trakya Video HaberBatı Trakya Etkinlikler

“Soydaşlarımızın Derdi Bizim Derdimiz” (Video İzle)

“Azınlığın sahip olduğu hakların çiğnenmesine, aşındırılmaya çalışılmasına sessiz kalmamızı da kimse beklememeli."

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın Batı Trakya ziyareti Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’ndaki ziyaretle başladı. Yavuz Selim Kıran burada Azınlık temsilcileriyle bir araya geldi.

Başkonsoloslukta Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi, Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, Batı Trakya Encümenler Birliği Derneği, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve BİHLİMDER temsilcileriyle görüştü.

Bakan Yardımcısı Kıran, burada son olarak Azınlık gazetecilerine yönelik bir basın toplantısı düzenledi.

“Soydaşlarımızın derdi bizim derdimiz”

Basın toplantısında konuşan Yavuz Selim Kıran, “Azınlığın sahip olduğu hakların çiğnenmesine, aşındırılmaya çalışılmasına sessiz kalmamızı da kimse beklememeli. Azınlığın haklarını korumak için ikili düzeyde ve uluslararası platformlarda sesimizi yükseltmeye girişimlede bulunmaya devam edeceğiz. Hiç şüphe yok ki soydaşlarımızın derdi bizim derdimiz.” Dedi.

Kıran, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunda düzenlediği basın toplantısında, Selanik ve Batı Trakya ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ramazan ayı vesilesiyle Yunanistan’daki soydaşlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kıran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun selam ve muhabbetlerini iletti.

Kıran, Selanik’te Atatürk Evi’ni ziyaret ettiğini ve soydaş toplum temsilcileriyle buluştuğunu belirterek, Osmanlı eserlerinden Hamidiye Camisini ziyaret etme imkanı bulduğunu aktardı.

“Gündeme getirmeye devam edeceğiz”

Selanik ve çevresindeki soydaşların, bölgede Osmanlı mirası çok sayıda cami bulunmasına rağmen halen bayramlarda bile ibadete açık bir caminin olmamasından üzüntü duyduğunu dile getiren Kıran, “Bu konuyu Yunanistan ile temaslarımızda en üst düzeyde gündeme getiriyoruz, gündeme getirmeye de devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kıran, Yunanistan makamlarının bu üzücü durumu ortadan kaldırması için girişimlerde bulunduklarına işaret ederek, Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere tüm ilgili uluslararası kuruluşların Yunanistan’a bu konuda çağrıda bulunması gerektiğini kaydetti.

Selanik’teki temaslarının ardından geldiği Gümülcine’de, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile bir araya geldiklerini aktaran Kıran, onlardan Batı Trakya Türk Azınlık sorunlarını dinlediklerini, birlikte neler yapılabileceğini ele aldıklarını söyledi.

Kıran, yarın Batı Trakya davasının sembol isimlerinden merhum Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret edeceğini, Azınlık toplumunun her kesimiyle de bu ziyaret vesilesiyle görüşeceğini belirtti.

Azınlığın eğitimden, etnik kimliğe, din özgürlüğünden vakıf mallarının idaresine kadar birçok alanda karşılaştığı sorunlar üzerinde duracaklarına dikkati çeken Kıran, Türk Azınlığın statüsünün Lozan ve diğer uluslararası anlaşmalarla garanti altına alındığını aktardı.

“Yunanistan’ın gerekli mesajı almasını temenni ediyoruz”

Kıran, Türkiye’deki Rum Azınlık ve Yunanistan’daki Türk Azınlığı, iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için birer köprü olarak gördüklerini kaydederek, “Yunan dostlarımızın, buradaki azınlığın, Türkiye’deki azınlıklar gibi hak ve menfaatlerinin takipçisi olabilmeleri, insan onuruna yaraşır biçimde yaşayabilmelerinin önünü açacak adımlar atılması konusunda gerekli mesajları almalarını temenni ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Etnik kimliğin inkarı ve özgürlüklerin kısıtlanması gibi konuların iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilediğine vurgu yapan Kıran, “Türkiye ve Yunanistan olarak bu meseleleri geride bırakıp pozitif bir gündemle aramızdaki ilişkileri bu minvalde yürütmek konusunda biz gerekli iradeye sahibiz.

Biz Türkiye olarak her zaman diyalog, diplomasi ve sorunları çözme konusundaki kararlılığı gösteren taraf olmaktan memnunuz, mutluyuz ve böyle olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Kıran, Yunanistan’ın atacağı müspet yöndeki her adımı destekleyeceklerinin altını çizerek, “Azınlığın sahip olduğu hakların çiğnenmesine, aşındırılmasına sessiz kalmamızı kimse beklememeli.” şeklinde konuştu.

Yunanistan’daki Türk Azınlıktan gördükleri hüsnü kabulden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kıran, basın toplantısının ardından Batı Trakya’daki Türk Azınlık gazetecilerle hatıra fotoğrafı çekildi.

Bakan Yavuz Selim Kıran twitter üzerinden de şu paylaşımda bulundu.

“Selanik sonrası Batı Trakya’daki Türk Azınlığın önemli şehirlerinden Gümülcine’deyiz. Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile Gümülcine Başkonsolosluğumuzda biraraya geldik.

Soydaş derneklerden Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi, Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği temsilcileriyle buluştuk. Derneklerimizin Türk Azınlığı’nın değerlerini koruma yönündeki faaliyetlerini takdir ediyoruz.”

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish