Batı Trakya Haber

“Sorunlarımız İstikşafi Görüşmelerde Mutlaka Masada Olmalıdır”

Habipoğlu “Yeşil Sol Parti” tarafından Batı Trakya Türk toplumu hakkında yapılan açıklamalara cevap verdi.

Habipoğlu “Yeşil Sol Parti” tarafından Batı Trakya Türk toplumu hakkında yapılan açıklamalara cevap verdi.

Yunanistan’da “Yeşil Sol Parti” tarafından Batı Trakya Türk toplumu hakkında yapılan açıklamalara ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu cevap verdi. Habipoğlu, “Batı Trakya Türk toplumu ikili ve uluslararası anlaşmalar uyarınca anavatanımız ve ülkemizi doğrudan ilgilendiren ikili bir meseledir ve bu nedenle sorunlarımız da istikşafi görüşmelerde mutlaka masada olmalıdır.”dedi.

Yunanistan’da 2019 yılında kurulan “Yeşil Sol Parti”nin Trakya Bölge Başkanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Trakya Türk toplumunun “Türk” kimliğinin tanınması için verdiği mücadeleye destek veren açıklamalarına yanıt verdi.

“Yeşil Sol Parti” Trakya Bölge Başkanlığı’nca yapılan yazılı açıklamada, Türk hükümetinin (Batı) Trakya’da bir Türk Azınlığın var olduğuna dair devam eden açıklamalarının kınandığı belirtilerek, konunun istikşafi görüşmelerde dile getirilmesinden endişe duyulduğu ifade ediliyor ve Yunan hükümetine konuyla ilgili hiçbir müzakereyi kabul etmeme çağrısında bulunuluyor.

“Sorunlarımız da istikşafi görüşmelerde mutlaka masada olmalıdır.”

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Mevcut siyasi sistem ve iktidar organlarının yetersizliklerini eleştiren, özgürlük, demokrasi ve eşitlik toplumu gayesi olan Yeşil Sol Parti, söz konusu Batı Trakya Türk toplumu olunca tüzüğündeki ilkeleri unutuvermiş, Yunan devletinin Türk kimliğimizi inkar eden resmi politikasını savunmuştur.

Öte yandan Batı Trakya Türk toplumu ikili ve uluslararası anlaşmalar uyarınca anavatanımız ve ülkemizi doğrudan ilgilendiren ikili bir meseledir ve bu nedenle sorunlarımız da istikşafi görüşmelerde mutlaka masada olmalıdır. Eşitsizliklerin ortadan kalkması için çalışan yeni bir siyasi yapı olduğu iddiasındaki “Yeşil Sol Parti”yi Anavatanımızı günlük siyasi tartışmalara alet etmeden Batı Trakya Türk toplumunun maruz kaldığı hak ihlalleri ve ayrımcılığa samimi şekilde yaklaşmaya çağırıyoruz.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu