Yunanistan Haber

Sınır Dışı Edilen Varithimiadis: “Korkmuyoruz, Kararlılıkla Sürdüreceğiz”

"Yemine bağlı olarak, mücadelenin surlarında buradayız. Buradayız ve devam ediyoruz.”

Türkiye’ye karşı sözde “Pontus Soykırımı” çalışmaları içinde olan Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı Yorgos Varithimiadis’in 14 Ağustos tarihinde Türkiye’ye girişine izin vermemişti. Merkezi Selanik’te bulunan ve Varithimiadis’in başkanı olduğu Yunanistan Pontusluları Federasyonu (POE) 15 Ağustos tarihinde yazılı bir açıklama yayınladı.

Yunanistan Pontusluları Federasyonu (POE), yayınladığı yazılı açıklamada sözde “Pontus Soykırımı” rotasını değiştirmeyeceğini, aksine sözde “Pontus ve Anadolu Rumlarının vede Ermeniler ve Süryanilerin Soykırımı”nın Uluslararası tanınması için mücadelesini kararlılıkla ve tereddütsüz bir şekilde sürdüreceğini açıkça belirtmektedir.

Yapılan yazılı açıklamada şu aşağıdaki ifadeler kullanılıyor:

“Korkmuyoruz, kararlılıkla ve tereddütsüz bir şekilde sürdüreceğiz”  

“Bu yıl, yıllarca süren zorunlu sessizlikten sonra, Ekümenik Patriğin Pontos’taki tarihi Panagia Sumela Manastırı’nda İlahi Ayin gerçekleştirmesi, Pontus Helenizmi tarafından özel ilgiyle bekleniyordu. Yunanistan Pontusluları Federasyonu (POE), Ekümenik Patrik Sn. Bartholomeos’un, temsil ve çabalarını Başkan Bay Georgios Varithimiadis’in aracılığıyla planlamıştı.

Ancak fundamentalizm Türk devleti farklı bir görüşe sahipti. İstanbul havaalanında, POE Başkanı’nın girişini yasakladı. Türkiye’de istenmeyen kişi (persona non grata) olarak nitelendirildi ve aynı gün Yunanistan’a sınır dışı edilmesini başlattı.

Bu kabul edilemez ve son derece anti-demokratik tutum, modern Türkiye’nin gerçek yüzünü, insan haklarını ve iyi komşuluk ilişkilerini nasıl algıladığını ortaya koymaktadır.

Aynı zamanda, Bay Georgios Varithimiadis’in yasaklanması ve müteakip sınır dışı edilmesinin Başkanın şahsıyla ilgili değil, onun kurumsal rolüyle ve özellikle Federasyonumuzun eylemleriyle açıkça rahatsız olmalarıdır. Bu aynı zamanda, dini bir ibadete güçlü bir siyasi karakter vermektedir.

Özellikle POE tarafından düzenlenen Uluslararası Soykırım Suçları Konferansı’ndan sonra, Pampontiaki’nin girişimlerini uluslararası forumlarda destekleme sözü veren Başbakan Miçotakis tarafından çalışmaları memnuniyetle karşılanan Aralık 2019’da büyük bir başarı ile bu sıkıntı önemli hissedilir ölçüde iyileşmiş görünüyor.

Özünde, Türkiye bunu yaparak, dolaylı olarak Yunan Soykırımı’nın Uluslararası Tanınması talebinin doğruluğunu kabul etmekte ve uluslararası siyaset sahnesindeki durumdaki değişiklik konusundaki endişesini taşmasına izin vermektedir.

Yunanistan Pontusluları Federasyonu (POE), bu tür tutumlardan en ufak bir şekilde korkmadığını, rotasını değiştirmeyeceğini ve Pontus ve Anadolu Rumlarının vede Ermeniler ve Süryanilerin Soykırımının Uluslararası tanınması için mücadelesini kararlılıkla ve tereddütsüz bir şekilde sürdüreceğini açıkça belirtmektedir.

Federasyonumuz, modern Avrupa’nın tüm değerlerinin ve demokratik kurumlarının son olaylara sıcak bir ilgi ile ifade ettiği destek için bir bütün olarak ülkemiz siyaset dünyasına ve desteklerini dile getirenlere teşekkür etme ihtiyacı hissediyor. Konunun güncellenmesi ve çözümü için Dışişleri Bakanlığı’na ve özel desteği için Yunanistan Cumhuriyeti’nin eski Cumhurbaşkanı Sn. Prokopis Pavlopoulos’a teşekkür ederiz.

Soykırıma uğramış atalarımıza verdiğimiz kutsal yemine bağlı olarak, mücadelenin surlarında buradayız. Buradayız ve devam ediyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu