Yunanistan Haber

Silahlı Kuvvetler ve Emniyet Teşkilatı Teyakkuza Geçti

Yunanistan-Türkiye sınırında metal çiti denetlemek üzere bölgeye geliyorlar.

Afganistan’daki durum Yunanistan’ı telaşlandırdı ve sınır bölgelerinde ek önlemler almak üzere Miçotakis hükümetini ve Yunanistan Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatını harekete geçirdi.

Bu vesileyle Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisochoidis ve Genelkurmay Başkanı (GEETHA) Konstantinos Floros yarın 20 Ağustos Cuma Meriç (Evros) bölgesinde Yunanistan-Türkiye sınırında metal çiti denetlemek üzere geliyor.

Yunanistan kaynaklarından elde edinilen bilgilere göre, şu ana kadar durumun endişe verici olmadığı, ancak özellikle Silahlı Kuvvetlerin sınır bölgelerinde teyakkuzda olduğu ve devriye nşbetlerini arttırdığı ileri sürülüyor. Silahlı Kuvvetlere ait Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri birimlerinde özellikle Meriç sınırında ve Doğu Ege adalarında hazırlıkların arttığı ve hareketliliğin devam ettiği belirtiliyor.

Bu önlemler kapsamında bugün öğle saatlerinde (13:20) iki adet F-16 savaş uçağı tam silahlı olarak Batı Trakya üzerinden alçak irtifada uçarak Meriç sınır bölgesine ve oradan da Kuzey Ege adaları üzerinden üslerine geri döndü.

Buna göre yarın 20 Ağustos Cuma günü siyasi ve askeri yetkili Bakan ve komutanlar Yunanistan-Türkiye sınır çizgisi boyunca bulunan askeri karakolları ziyaret etmesi beklenirken, ülkeye yasadışı girişle mücadele için bölgede yapılacak toplantıda operasyonel planlar masaya yatırılacak.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu