Yunanistan Haber

Silahlanma Ağırlıklı Bütçe Parlamentoda Kabul Edildi

Yunanistan Parlamentosu'nda yapılan oylama oturumunda, savunma bütçesinin de yer aldığı 2021 devlet bütçesi kabul edildi.

Yunanistan Parlamentosu’nda yapılan oylama oturumunda, savunma bütçesinin de yer aldığı 2021 devlet bütçesi kabul edildi.

Yunanistan, 2021 savunma bütçesi kapsamındaki silahlanma payını, bu yıla göre 5 kat artırarak 2.5 milyar Euro’ya yükseltti. Yunanistan’ın savunma bütçesi, 5.49 milyar Euro’ya yükseltilirken, savunma bütçesi dahilindeki silahlanma harcamaları için ayrılan pay ise 2.5 milyar Euro’ya çıkartıldı.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Parlamentoda milletvekillerine yaptığı konuşmada, Fransa’dan satın alınması planlanan 18 Rafale tipi savaş uçağı için anlaşmanın birkaç gün içinde Atina’da imzalanacağını kaydederek, bu uçakların gelecek yıl teslim alınmaya başlanacağını belirtti.

Tüm zorluklara rağmen askeri harcamalarını artırması gerektiğini savunan Başbakan Miçotakis, hükümetin, Rafale uçaklarının yanı sıra yeni fırkateynler, helikopterler, insansız hava araçları satın almak ve mevcut F-16 savaş uçakları filosunu güncellemeyi planladığını dile getirdi.

Miçotakis hükümeti, gelecek 10 yılda 10 milyar dolarlık silahlanma harcaması yapacağını açıklamıştı.

Yunanistan’ın 10 yılı aşkın süredir içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle 2008’de 7.24 milyar Euro olan askeri bütçesi, 2018’de 3.74 milyar Euro’ya kadar düşmüştü.

2019 savunma bütçesini 3.38 milyar Euro olarak belirleyen Miçotakis hükümeti, buradaki silahlanma payını 542 milyon 779 bin Euro düzeyinde tutmuştu.

Yunanistan’ın 2020 savunma bütçesi 3.97 milyar Euro olurken, silahlanma harcamaları için ayrılan pay ise 540 milyon 692 bin Euro seviyesinde kalmıştı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu