Yunanistan Haber

Seymen Köyü Kampı Üst Seviyede Korunaklı Hale Getiriliyor

Meriç (Evros) bölgesinde Seymen (Filakio) köyünde mültecilerin ilk Kabul ve Tanımlama Merkezi üst seviyede korunaklı hale getiriliyor.

Meriç (Evros) bölgesinde Seymen (Filakio) köyünde mültecilerin ilk Kabul ve Tanımlama Merkezi üst seviyede korunaklı hale getiriliyor.

Yunanistan Göçmenlik ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, bugün Meriç (Evros) milletvekilleri Anastasios Dimoshakis, Hristos Dermecopulos, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios, Başkan Yardımcısı Dimitris Petroviç ile telekonferans yoluyla toplantı gerçekleştirdi. Bakan Mitarakis daha önce de Kumçiftliği (Orestiada) Belediye Başkanı Vasilis Mavridis ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ana teması, 2021 yılı içinde Meriç (Evros) sınırına inşası devam eden metal çitin bitirilmesi, Seymen (Filakio) köyünde bulunan ilk Kabul ve mülteci barındırma merkezindeki mevcut durumun iyileştirilmesi ve genişletilmesi konularının ele alındığı belirtiliyor.

Bakan Mitarakis özellikle Meriç bölgesindeki yapı ile ilgili olarak, Türkiye tarafından öngörülemeyen göçe yönelik dikkat ve hazırlık gerektirdiği bir dönemde, mültecilerin barındığı kapalı yapının ulusal bir öncelik olduğunu ve dolayısıyla da Yunanistan sınırlarının etkin bir şekilde korunması meselesinin öncelikli olduğunu belirtti.

Mitarakis, sığınmacıların diğer giriş noktalarından Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra Seymen köyündeki ilk karşılama ve araştırma merkezine getirilmelerinin söz konusu olmadığını, burada sadece Meriç sınırından geçenlerle ilgili kimlik araştırması çalışması yapılacağı ve daha sonra da başka bölgelere nakledileceklerine vurgu yaptığı ifade ediliyor.

Seymen (Filakio) kabul ve tanımlama merkezi şu anda 282 kişilik kapasiteye sahip. 31 Aralık 2020 itibarıyla 58’i refakatsiz çocuk olmak üzere 259 kişiyi ağırladı. Bakan Mitarakis, önümüzdeki günlerde 58 kişiden 25’inin pansiyonlar ve güvenli bölgelerdeki hostellere nakledileceğini dile getirdi. Aynı zamanda Seymen’deki karşılama kampında 250 kişi kapasiteli bölgeden çıkış öncesi gözaltı merkezi (PROKEKA) bulunmaktadır.

Göç ve İltica Bakanı Mitarakis’e göre, son dört yılda mülteci ve göçmenlerin aylık ortalama gelişi 811 kişi olduğu için (Ekim 2020’de 1.030 kişiye ulaştı), mevcut yapının durumu sağlık karantina, kayıt ve kontrol döneminin gerektiği gibi tamamlanmasına yönelik yeterli olmadığı belirtiliyor.

Seymen köyündeki yeni yapılanma, güvenli koşullarla, sığınmacıların kayıt ve kontrolünü tamamlayabilecek ve daha sonra bu sığınmacılar organize bir şekilde Yunanistan anakarasındaki mevcut yapılara aktarılacaktır.

Yeni kapalı yapı toplamda 72 dönüm alana sahip olacak. İnşaat çalışmaları 2021’de başlayacak ve tamamlanacak ve tamamen Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilecek.

Ayrıca, yapının çevresinde çift NATO tipi bir askeri çit ve arada altı metre genişliğinde bir yol bulunacak. Yangın, kampa izinsiz gizli giriş teşebbüsü veya kaçak maddeler sokulmak istenmesi durumunda kameralarla kontrol edilecek, hareket analiz algoritmaları ve alarm sinyalleri kullanılacak, çevre ve yapı içerisinde elektronik ve fiziksel güvenlik sistemi kurulacak.

Yeni kamp, görevlilerin yanısıra, serbest giriş belgesi olan STK üyelerinin 7/24 entegre giriş / çıkış kontrolü işlevini sağlayan kurulu bir sisteme sahip olacaktır.

Son olarak, birinci basamak sağlık hizmetlerinin sağlanması için bir sağlık altyapısı ve Covid-19 veya diğer bulaşıcı hastalıklar için bir sağlık izolasyon alanine sahip olacak.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu