Yunanistan Haber

Savunma Sanayii Yardımcı Bakanlığı Kurulmasını Talep Ediyor

SΕΚPΥ, Başbakan Miçotakis’ten Savunma Sanayii Yardımcı Bakanlığı kurulmasını talep ediyor.

SΕΚPΥ, Başbakan Miçotakis’ten Savunma Sanayii Yardımcı Bakanlığı kurulmasını talep ediyor.

Yunanistan Savunma Sanayii İmalatçıları Derneği (SΕΚPΥ) Başbakan Kiriakos Miçotakis’e ulusal Savunma Sanayiinin geliştirilmesi için eylemler ve hamleler öneren bir mektup gönderdi. Mektupta aynı zamanda bir Savunma Sanayii Yardımcı Bakanlığı’nın kurulması önerisinde bulunuluyor.

Mektubun içeriğinde, ulusal açıdan kritik olan bu sektörü sağlamlaştırmak ve geliştirmek için, Savunma Sanayiinin güçlü olduğu ülkelerin standartlarına göre bir Savunma Sanayi Alt Bakanlığının kurulması ve Yunan hükümetinin yerli Savunma Sanayii ile kurumsal işbirliğinin derhal başlaması gerektiğine vurgu yapılıyor.

SEKPY’ye bağlı olan 150 Yunan şirketinin çoğunlukta 15.000’den fazla yüksek eğitimli ve uzman çalışanı istihdam ettiğini, ülkede devam eden silahlanma programlarına aktif olarak katılan SEKPY’nin ülkenin savunma ve güvenliğine önemli katkılar sağladığı belirtiliyor.

Mektupta, “Binlerce genç bilim insanı ve işçinin Yunanistan’a dönerek Savunma Sanayiinde çalışabilir” vurgusu yapılıyor.

SEKPY ayrıca, “tüm dünya ülkeleri ve özellikle Avrupa Birliği, uygun stratejiler ve hükümet ve savunma sanayi arasındaki yakın işbirliği yoluyla, silahlanma maliyetlerinin değerinin %30’undan fazla endüstriyel getiri ve yatırımlar elde ettiği” vurgulanıyor.

Mektubun içeriği şöyle devam ediyor: “Ülkemiz, geçmişin hatalarıyla ve uzun ekonomik krizin ardından, çok daha küçük ve ekonomik açıdan zayıf devletlere kıyasla Savunma Sanayii açısından bir parya haline geldi.”

Son olarak SEKPY’nin mektubunda, “vatanımız alıcı gücüne sahip, dolayısıyla da artık yeni sözleşmeler imzalanmadan önce, hükümetin, muhalefetin ve ülkenin tüm siyaset dünyasının bizimle birlikte çalışarak milli bir başarıya hedefe ulaşabiliriz.” İfadeleri yer alıyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu