Yunanistan Haber

SATCOM’lu SİHA’lar Yunanistan’ı Endişelendirdi

Yunanistan’ı bir yandan kıskandırırken, diğer yandan da tedirgin ediyor ve endişelendiriyor.

Baykar Savunma’nın Bayraktar TB2 SİHA’sına SATCOM yani uydu anteni takılması ve TURKSAT 4B uydusunun kapsama alını içerisinde TB2 operasyonel olarak kullanılacak SİHA’lar Yunanistan’ı endişelendirdi.

Türkiye’nin son yıllarda sadece en önemli vuruş güçlerinden biri olmakla kalmayıp, en değerli ihraç ürünlerinden biri haline gelen yerli ve milli SİHA’lar geliştirilmeye devam ediyor olması, Yunanistan’ı bir yandan kıskandırırken, diğer yandan da tedirgin ediyor ve endişelendiriyor.

Yunan basınında çıkan haberlerde, “Türk SİHA’ları görsel ufkun ötesindeki mesafelerden kontrol edilebilecek. Yani, Yunan topraklarında herhangi bir kısıtlama olmaksızın pratik bir şekilde faliyet gösterecek görev yapabilecek. Bu gelişme Yunanistan için kötü bir gelişmedir. Yunanistan derhal buna karşılık vermek üzere yeni silahlar geliştirmek veya almak zorundadır.” İfadeleri kullanılıyor.

Basında analiz edilen yeni SATCOM’lu TB-2 SİHA’lar, yerden aktarma röleleri ile kumanda edilen eski TB-2’ye nazaran SATCOM’lu TB-2’ye katacağı üstünlük, yerden kontrollerde bazen yaşanan bağlantı kopmaları gibi sorunlar yaşanmayacağı ve çok çok uzun bir menzilde uçuş ve harekat kabiliyeti kazanılmış olacağına vurgu yapılıyor.

Eski SİHA’ların, karşı ülkenin silahlı kuvvetlerine ait elektronik savunma sistemlerince bazen İHA’lar üzerinde etkili olabildiğini, yer kontrol noktası ile bağlantısı koparılan İHA/SİHA otomatik pilota geçip, otomatik geri dönüş yazılımı sayesinde kalktığı üsse otonom iniş yaptığı veya bazen de düştüğü veya düşürüldüğü ifade edilirken, bu yeni SATCOM’lu uygulamada, harp unsurlarının çalıştığı ortamlarda dahi, Bayraktar TB2 tüm bu düşman unsurlara karşı duyarsız kalmayı başarma kabiliyetine sahip olduğunu ve görevini başarıyla icra edeceğine yer veriliyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish