Türkiye | Dünya

Salih Meriç: “Prof. Dr. Fotiadis’in Açıklamaları Hayal Ürünüdür”

Fotiadis’i 21. yüzyılın gerektirdiği barış, anlayış ve saygı dilini kullanmaya ve gerçeklere yüz çevirmeye son vermeye davet ediyorum.”

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Meriç, Prof. Konstantinos Fotiadis’in, “Türkiye’de neredeyse 2 milyon kripto Yunan var ve çoğu Pontus’taki Panagia Soumela’yı ziyaret ediyorlar” açıklamasına tepki gösterdi. Meriç, “Sayın FOTİADİS’i 21. yüzyılın gerektirdiği barış, anlayış ve saygı dilini kullanmaya ve gerçeklere yüz çevirmeye son vermeye davet ediyorum.” Açıklamasında bulundu.

AÇIKLAMA

19 Kasım 2020

KARADENİZ RUMELİ DERNEKLERİ FEDERASYONU’NUN AÇIKLAMASIDIR

PONTUS DİASPORASI ADI ALTINDA ÖRGÜTLENMİŞ KİŞİLERİN BEYANLARI TARİHİ GERÇEKLERDEN UZAKTIR.

Federasyon Başkanı Salih MERİÇ: “Prof. Dr. FOTİADİS’in açıklamaları hayal ürünüdür.”

Prof. FOTİADİS: “Türkiye’de neredeyse 2 milyon kripto Yunan var ve çoğu Pontus’taki Panagia Soumela’yı ziyaret ediyorlar.”

Bu yıl Yunanistan’dan Kovid salgını nedeni ile ziyaretçi de gelmemişken, 140.000 kişinin Sümela Manastırı’nı ziyaret ettiği ve bunların çoğunun “kripto Pontuslu Hristiyan” olduğu iddiası gülünçtür.

Söz konusu sözüm ona bilim insanına üç bölümde cevap vermek gerekiyor.

1- Türkiye dini özgürlükler konusunda vatandaşlarına hiçbir şekilde baskı uygulamamaktadır. Vatandaşlarımız istedikleri din ve inançta ibadetlerini özgürce yapmaktadır. Bu yalnızca bir AB kriterlerine uyum meselesi değil, yüzlerce yıllık bir mirastır.

“Pontus” dedikleri yerle ilgilenir gözükenler, Yunanistan’ın içine dikkatle bakmalıdır. 400 yıl sürmüş Osmanlı Devleti idaresinden sonra, Yunan halkının Yunanlığında, dilinde, inancında herhangi bir eksilme olmuş mudur? Osmanlı Devleti’nin adaletinin daha sonra ve şimdi de Türkiye’de birilerinden esirgendiğini her kim iddia ediyorsa, büyük bir bedbahttır.

Son yıllarda 300’e yakın kilisenin restorasyonu yapılmıştır. Ülkemizde bütün din adamları çalışmalarını rahatça sürdürmektedir.

Patrikhane son yıllarda cemaati olmadığı halde Bursa’ya din adamı dahi atamıştır.

Buna karşın Yunanistan, Lozan Barış Antlaşması uyarınca koruma altındaki Batı Trakya Türk azınlığının din, dil ve eğitim haklarını hiçe saymakta, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarını dahi uygulamamakta, 21. yüzyılda bu halkı Orta Çağ zulmüyle ezmeye çalışmaktadır. Atina’da ilk defa minaresi ve kubbesi olmayan bir ibadethane, 15 gün kadar önce daha yeni açılabilmiştir.

2- Ülkemizdeki bazı müzelerin ziyaretçi rakamlarını aldım. Efes Antik Kenti 2 milyon ziyaretçiye yaklaşmıştır.

Tarih turizminin bilinen merkezlerinden Efes Antik Kenti’ni 2019’da önceki yıla göre yüzde 22,5 artışla 1 milyon 810 bin kişi ziyaret etmiştir. Hristiyanlar tarafından “hac merkezi” kabul edilen, bu özelliğiyle de Türkiye’nin önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olan Meryem Ana Kilisesi’ni, yıl sonuna kadar 700 bin kişinin ziyaret etmesi beklenmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısı, 2019’da 35 milyon 48 bin 417 kişiye ulaşmıştır. En çok ziyaret edilen müze, 3 milyon 727 bin 361 kişiyle Ayasofya Müzesi olmuştur.

Sayın FOTİADİS buraları ziyaret edenler arasında da kripto Hıristiyan aramak isterse, buyursun, yapsın, biz de hep beraber bekleyelim. Şimdi ne söyleyecek acaba diye.

3- Sözde Pontus soykırımı iddialarını arkalamak için ABD, Kanada, Avustralya ve AB ülkelerinde toplantılar, belgeseller, filmler, yayınlar, sergiler ile dünyada 353.000 kişinin Karadeniz bölgesindeki ayaklanmalarda katledildiği iddiası kovalanıyor.

Kendi hayal dünyalarını gerçeğin yerine sunmaya çalışanları 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Barış Antlaşması’nın 59. Maddesini okumaya davet ediyoruz. Bu maddede zamanın Yunan hükûmeti savaş suçlusu olarak ilan edilmiştir. Tarihi okumak işlerine gelmeyenlerin, şimdi baştan yazmaya kalkışmaları acınacak bir ruh halidir. Böyle bir tutumun iki komşu ulusun geleceğinde yeri olamaz.

Mübadele ile Türkiye’ye 550.000 Müslüman-Türk geldi, Anadolu’dan da 1.5 milyon Ortodoks Yunanistan’a gitti. Bazıları Gürcistan’a, Rusya’ya ve Ukrayna’ya gittiler. Bugün yaklaşık 82 milyon olan Türkiye nüfusunun 3-4 bini Rum asıllıdır.

Din ve inanç özgürlüğünün bulunduğu Türkiye’de 1920’li yılların verilerine göre Söz konusu yazıda yer verilen, 12 milyon toplam nüfuslu Türkiye’de 43 bin kripto Hristiyan olduğu bilgisi akla yatkın görünmemektedir.

Diğer taraftan 1920’lerden 2020 yılına, nüfusu yaklaşık altı kat artan Türkiye’de buna bağlı olarak basit bir hesap ile Rumlarin ya da “kripto Hristiyanların” sayısının da altı kat arttığı şeklindeki bilgi hem afaki hem de mantık dışıdır.

Dolayısıyla günümüzde Türkiye’de yaşamakta olan 3-4 bin civarındaki Rum vatandaşımızın milyonla ifade edilmesi ve birçoğunun da kripto olduğu iddiası gerçek dışıdır.

Mevcut yazıda Patrikhane verilerine dayanarak 180 bin Rum’un Anadolu’da kaldığı belirtilmektedir. Bu bilgi mantıklı görünse de, kayıtlarının tutulması mümkün olmayan ve herhalde gizlilik esasına dayanması gereken “kripto Hristiyanların” sayısı konusunda iddialarda bulunmak ancak art niyetli ve çağ dışı olarak görülebilir.

Sayın FOTİADİS’i 21. yüzyılın gerektirdiği barış, anlayış ve saygı dilini kullanmaya ve gerçeklere yüz çevirmeye son vermeye davet ediyorum.

Prof. FOTİADİS’in açıklamasının çevirisi

Prof. Fotiadis: Türkiye’de neredeyse 2 milyon kripto Yunan var ve çoğu Pontus’ taki Panagia Soumela’yı ziyaret ediyorlar.

COVİD-19 Salgınına rağmen, 2020 yılında çok sayıda ziyaretçi, ki bunların tamamı Yunanlı değil, yeni bir restorasyon işi için yeniden kapanana kadar Panagia Soumela Manastırını ziyaret etti.

Tarihçi bu konu ile ilgili Sputnik Hellas’a konuştu.

Türk yetkililerine göre Covid-19 salgınına rağmen 2020 yılında Panagia Soumela Manastırını yaklaşık 140.000 kişi ziyaret etti.

Pontuslu Rumlar hakkında çalışan en önde gelen tarihçilerden biri olan Profesör Konstantin.

Fotiadis, bu sayının kaynağı hakkındaki değerlendirmelerini dile getirdi:

Bu sayıdan, bu yıl gelen Yunanlı sayısının ve geleneksel olarak burayı ziyaret eden Rus sayısının diğer herhangi bir yıla göre daha az olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak, ziyaretçilerin çoğu Türk. Aslında, onların çoğu kripto Hıristiyanlar ya da Yunan şuuruna sahip popülasyon olabilir.

Yunanlıların sayısı hakkındaki mantığını detaylı bir şekilde şöyle açıklamaktadır:

“Pontus soykırımından 100 yıl sonra bile, hala kripto-Hıristiyan olan Türkler var. Ataları, şartlar dolayısıyla fikirlerini değiştirmiş olmasına rağmen Yunan bilincini torunlarına aktarmış olan ve kendi Yunan köklerini bilen ve bunu kabullenmiş çok fazla Türk var.

Bunlar Lozan Anlaşması nedeniyle Yunanistan’a gelemeyen Yunanca konuşan Müslümanların neslidir; ki Ekümenik Patrik bunların 180.000 kişi olduklarını kabul etmiştir.” demektedir.

“O zaman 43.000 kripto-Hıristiyan vardı. O zamanlarda Türkiye’nin nüfusu 12 milyon civarındaydı” diye açıkladı Profesör.

“Bugün Türkiye’nin nüfusunun 82 milyon civarında olduğunu düşünürsek; kabaca bir tahminle bugün Türkiye’de Yunan ya da Hıristiyan bilince sahip yaklaşık 2 milyon kişi olduğunu söyleyebiliriz. Bunların bazıları Kripto Hıristiyandır bazıları ise kendilerini açıkça belli etmektedir” şeklinde devam etti.

“Bunların çoğu bu yıl Panagia Soumela’yı ziyaret etti” şeklinde bitirdi.

Lambros Zacharis Sputnik Hellas muhabiridir.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu