Yunanistan Haber

Sakellaropulu 4 Adet F – 16 Savaş Uçağı Eşliğinde Meis Adası’na Gidecek

Cumhurbaşkanı Sakellaropulu Meis adasına 4 adet F-16 savaş uçağı eşliğinde gidecek.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu Meis (Kastelorizo) adasının kurtuluşunun 77’inci yılı kutlama törenlerine katılmak üzere 13 Eylül Pazar günü adaya gidecek. Bu ziyaret öncesinde Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nde “alarm” verildi. Sakellaropulu önce Atina’dan Rodos’a oradan da sabah saat 10:00 civarında Chinook tipi askeri helikopterle Meis adasına geçecek.

Rodos adasından havalacak olan helikoptere bir adet radar uçağı dört adet de F-16 savaş uçağı eşlik edecek. Denizden ise Meis adasına yakın bölgelerde belirli aralıklarla fırkateynler teyakkuz halinde olacak.

Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’un adadaki törenler sırasında tüm hareketleri boyunca adada bulunan SAT ve SAS komandoları tarafından korunacak, Hava kuvvetlerine ait savaş uçakları ise ada üzerinde ve etrafında güvenlik uçuşları gerçekleştirecek.

Dolayısıyla da yarın Meis adasında oldukça hareketli bir gün yaşanacak. Tüm bu önlemlerin alınmasının sebebi ise, Sakellaropulu’un adaya gelişi sırasında uçuşa yönelik Türkiye tarafından olası bir rahatsız etme hareketinin yapılabileceği ve önlem amaçlı olduğu ileri sürülüyor. Sakellaropulu’un adada yapacağı konuşmada Türkiye’ye yönelik güçlü mesajlar vermesi bekleniyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu