Yunanistan Haber

Rodos’ta Törene Katıldı

Oniki Ada'nın Yunanistan’a ilhakının 73. Yıldönümü törenlerine katıldı.

Oniki Ada’nın Yunanistan’a ilhakının 73. Yıldönümü törenlerine katıldı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Oniki Ada’nın Yunanistan’a ilhakının 73. Yıldönümü törenlerine katılmak üzere bugün Rodos’ta bulunuyor.

Koronavirüs pandemisi kısıtlayıcı önlemler nedeniyle daha önce olduğu gibi geçit törenleri ve kültürel etkinlikler yapılmadı.  Törene Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis de katıldı.

Cumhurbaşkanı Sakellaropulu burada yaptığı konuşmasında, “Bugün büyük bir anma ve duygu günü. 7 Mart 1948, Oniki Adalar ve ülke tarihinde bir kilometre taşıdır. Özgürlük ve onun Yunanistan ile yeniden birleşmesi için kahramanca savaşanları onurlandırmak için buradayız.

Yunan bayrağı göndere yükselmeye başladığında, Oniki Ada’nın tüm halkı onu selamlamak için yere çömeldi. Tören bittiğinde kalabalık dağılmadı ve bir insan gibi mezarlığa yürüdü. Ölülere Oniki Ada’nın kurtarıldığını söyleyeceklerdi. Adalılarımızın vatanlarına olan bağlılıkları ve sevdiklerini gösteren bir örnektir, tüm Yunanlılar için bir ilham kaynağıdır.” Dedi.

Etkinliğe Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, Oniki Ada Milletvekilleri Vasilis İpsilantis ve Nektarios Santorinios, Güney Ege Bölge Genel Sekreteri Yorgos Hacimarkos ve Rodos Belediye Başkanı Antonis Kampurakis katıldı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish