Yunanistan Haber

Piços (Pitsos) Yunanistan’daki Üretimini Türkiye’ye Taşıyor

Yunanistan'da yabancı firmalar ülkeyi terk etmeye devam ediyor.

Yunanistan’da faaliyet gösteren Bosch Siemens Hausegerate-Pitsos’un üretim operasyonlarını Türkiye’ye taşıyacağı açıklandı.

Bir yandan ekonomik krizle, bir yandan koronavirüsle boğuşan Yunanistan’da yabancı firmalar ülkeyi terk etmeye devam ediyor. Bosch Siemens’in Yunanistan ayağı da bu kervana katıldı.

Bosch Siemens Hausegerate-Pitsos’tan yapılan açıklamada, 31 Aralık’ta Yunanistan’daki üretim faaliyetlerinin sonlandırılacağı ve bu operasyona Türkiye’de devam edileceği belirtildi.

Yunan sendikası: “Yüzlerce kişi işsiz kalacak”

Yunanistan Metal İşçileri Federasyonu (POEM) tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, yıl sonunda kapanacak olan şirketin yüzlerce kişinin işsiz kalmasına sebep olacağı ifade edildi.

Miçotakis’e mektup gönderdiler

POEM, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e gönderdiği mektupta, bu kararın geri alınması için girişimde bulunulması çağrısında bulunarak, BHS-Pitsos’un imalatını durdurma planının istihdam ve ihracatı olumsuz etkileyeceği uyarısı yapıldı.

1865’te kuruldu

Yunanistan’da 1865’te kurulan ve genelde beyaz eşya üreten Piços, 1 Ocak 2015’te Bosch ve Siemens’ten oluşan konsorsiyuma 3 milyar euroya satılmıştı.

BSH-Pitsos, daha önce 2018 yılında üretimine son vereceğini açıklamıştı ancak çalışanların ve politikacıların baskısıyla bu kararını askıya almıştı.

Yunanistan’dan ayrılan firmalar

Otomotiv firması BMW ve Daimler’e ait Free Now Group da 28 Şubat’ta ülkedeki operasyonuna son vermişti.

Hazır gıda firması Pizza Hut ise 30 Temmuz’da Yunanistan’daki 17 dükkanını kapatmıştı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu