Yunanistan Haber

Peças: “İki Ülke Arasında Tek Farklılık Deniz Yetki Alanları”

"Navtex diplomasisi" gerginliğe ve çatışmaya yol açayor ve bundan kaçınılmalıdır."

Yunanistan hükümet sözcüsü Stelios Peças bu sabah SKAİ televizyonunun sabah programına konuk oldu ve Türkiye’nin Navtex’i ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Peças, iki ülke arasında deniz yetki alanlarının tek farklılık olduğunu ve konunun da masada olduğunu ve oturup samimi bir konuşmanın yapılmasını gerektiğini ileri sürdü.

Stelios Peças özetle şunları dile getirdi: “Türkiye meselesi artık ikili ilişkilerin dışına çıktı. Sorun Avrupa sorunu hailne geldi. İster jeopolitik ilişkiler olsun, isterse ekonomik işbirliği veya göç ile ilgili olsun, artık meseleler Avrupa-Türkiye ilişkilerine temas ediyor.

Geçmişte harabeler üzerine iki halk ve iki ülke arasında iyi bir işbirliği inşa etmiştik. Durağan ve sakin ve barışa yol açan sözde “deprem diplomasisi”. “Navtex diplomasisi” gerginliğe ve çatışmaya yol açayor ve bundan kaçınılmalıdır.

Kimsenin istemediği askerileşmeye yol açan kışkırtıcı konuları bırakalım ve samimi bir konuşmaya geçelim. Keşif temasları masada, çerçeve belirli, Doğu Akdeniz halkları için iyi bir işbirliği için başlangıç ​​noktası olarak deniz alanlarının sınırlandırılmasındaki tek farkı kapatalım.” İfadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu