Yunanistan Haber

Pazartesi Gününden İtibaren Hangi Mağazalar Nasıl Çalışacak

Yunanistan’da perakende mağazaları Koronavirüs kısıtlamalarından kurtulamıyor.

Yunanistan’da perakende mağazaları Koronavirüs kısıtlamalarından kurtulamıyor.

Yunanistan genelinde birçok mağaza sahibi ya mağazasını bir daha açmamak üzere kapadı veya geçici olarak askıya aldı. Ancak açılan ekonomik yaranın belki de iki yıl boyunca kapanamayacağı tahmin ediliyor.

Yunanistan’da esnak patlamanın eşiğine geldi, birçok işletmenin artık dayanabilecek gücü kalmadı. Bunun geç de olsa farkına varan Miçotakis hükümeti 18 Ocak Pazartesi gününden itibaren bazı mağaların “mağazada tıkla” yöntemi ile çalışmaya başlamasına izin verecek. Bunlar, pandemi sırasında en çok etkilenen hazır giyim ve ayakkabı mağazalarının yanı sıra kuyumculara da ilk etapta izin verileceği ifade ediliyor.

Ancak “mağazada tıkla” yöntemi ile çalışmanın da belli koşulları var. Bu koşullar da aynen aşağıdaki gibidir.

Mağazada tıklama ana özelliği nedir?

Mağaza içerisinde randevu ile yapılan alışveriş. Müşterinin mağazaya randevu ile normal olarak girmesi ve seçtiği ürünü satın alması, deneme şansı bulması ile “dışarıdan yapılan alışverişlerden” “içeriden alım” a izin verilecektir.

Müşteri istediği ürünü seçebilecek mi?

Tüketici, satın almak istediği ürünü seçebilecek ve telefonla veya çevrimiçi olarak “rezervasyon” yapabilecek, satın almadan önce seçtiği ürünü mağazanın içinde deneyebilecek, ancak mağazadaki kalış süresini sınırlı tutacak.

Tıklama yöntemi ile seçeceği ürünü denemek mümkün mü?

Evet, satın alma öncesi denemeye izin verilecek, böylece değiştirme sorunu en aza indirilecek.

Tüketici ürünü değiştirebilecek mi?

Evet, ama yine de kesinlikle randevu ile. Tüketici ürünü değiştirip yenisini alabilecek. Tüketicinin tüm iade ve garanti hakları geçerliliğini koruyor.

Nakit ödeyebilecek mi?

Evet, 500 Euro’ya kadar nakit ödeyebilecek. Tüketicinin mağazaya girmesi durumunda kasada geleneksel yöntemle ödeme yapabileceği için işlem sürecini kolaylaştırdığı belirtiliyor.

Kısıtlamalar olacak mı?

Tabii ki, mağazanın büyüklüğüne ve çalışan sayısına bağlı olarak, aşırı kalabalıklaşmayı önlemek için randevular planlanmalıdır. Randevuları planlananlar dışındaki müşterilerin mağaza içinde beklenmesine müsade edilmeyecek.

Mağaza başına izin verilen maksimum kişi sayısı ile ilgili olarak aşağıdakiler geçerlidir:

* 20 metrekareye kadar olan mağazalarda, çalışanlar ve müşteriler toplam 4 kişiye izin verilmektedir.

* 20 ila 100 m2 arasındaki mağazalarda 4 kişiye, artı 10 metrekare başına 1 kişi.

* 100 m2’nin üzerindeki mağazalarda 12 kişi, artı 15 metrekare başına 1 kişi.

Zaman kısıtlamaları olacak mı?

Evet, sonuçta, her işletmenin hedefi, mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en hızlı müşteri hizmetidir. Mağazaya girmek, ürünü denemek, mağazaya ödemeyi yapmak ve mağazadan ayrılmak.

İndirimler boyunca yeni alışveriş yöntemi uygulanacak mı?

Kış indirimleri 11 Ocak’ta başladı, ancak yeni yöntemin süresi sağlık verilerine bağlı olacak. Esnaf, kışlık malları satmak için kış indirimlerini bekliyor ve mağazadaki tıklama işleminin gerekli tüm koruma önlemlerini ve çalışma kurallarını sağlamak zorundadır.

Mağazada tıkla yöntemine tüm mağazalarda izin verilecek mi?

Hayır, pandemi sırasında en çok etkilenen giyim ve ayakkabı mağazalarının yanı sıra kuyumculara da ilk etapta izin verileceği açıklandı. Diğer tüm mağazalar internet üzerinden (click away) çalışmaya devam edecek.

Mağazada tıklamaya büyük alışveriş merkezlerinde de izin verilecek mi?

Henüz bu konu cevaplanmadı ve iç mekanlarda aşırı kalabalıklaşma koşullar yaratmamak için verilen bir şey olarak kabul edilmiyor.

Mağazada tıklama ile çalışan ticari işletmeler yine de etkilenmiş sayılacak mı?

Evet, çünkü bu normale dönüş değil. Özellikle Ocak-Şubat aylarında iki aylık kira düzenlemeleri, iş sözleşmelerinin askıya alınması ve geri ödenebilir avansların geçerli olduğu belirtiliyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu