Yunanistan Haber

Pazartesi Günü Hangi Dükkanlar Açılıyor ve Nasıl Çalışacaklar, İşte Detaylar

Temel kurallar sağlık komitesi tarafından belirlenip onaylandı.

Ön Söz
 • Temel kurallar sağlık komitesi tarafından belirlenip onaylandı.

4 Mayıs Pazartesi gününden itibaren vatandaşların erişim alanlarında halk sağlığı önlemleri ve maske kullanımı için uygulanacak temel kurallar sağlık komitesi tarafından belirlenip onaylandı.

4 Mayıs Pazartesi sabahından itibaren açılacak olan dükkanlar:
 • Kırtasiyeler,
 • Gözlükçü dükkanları,
 • Spor malzemeleri satan dükkanlar,
 • Agaç fidanı, çiçekçiler ve fide satan dükkanlar,
 • Araç Muayene İstasyonları ΚΤΕΟ (sadece randevu ile)
 • Ayakkabı bakım ve onarımı dükkanları,
 • Gözlük ve işitme cihazları satan dükkanlar.
Ayrıca serbest dolaşım yasağının kalmasıyla birlikte kişisel sağlık hijyeni ve uygulanacak olan önlemler sağlık komitesi tarafından aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır:
 1. Resmi daireler bürolar: İnsanlar arasında 1,5 metre mesafe tutulacak, 10 metrekareye 1 kişi ve maske kullanımı tavsiye ediliyor.
 2. Okullar, Üniversiteler, Dershaneler: İnsanlar arasında 1,5 metre mesafe tutulacak, 7 metrekareye 1 kişi ve maske kullanımı tavsiye ediliyor.
 3. İnanç Mekanları Kiliseler, Camiler: İnsanlar arasında 1,5 metre mesafe tutulacak, 10 metrekareye 1 kişi ve maske kullanımı tavsiye ediliyor.
 4. Yemek-beslenme-restoran gibi işyerleri: Dış mekanlarda masalar arasında 2 metre mesafe tutulacak, 3 metrekareye 1 kişi, masa başına 4 kişi ve personele maske kullanımı zorunlu, müşteriye ise tavsiye ediliyor.
 5. Bakkallar-Süpermarketler: İnsanlar arasında 1,5 metre mesafe tutulacak, 15 metrekareye 1 müşteri, personel için maske kullanımı zorunlu, müşteri için tavsiye ediliyor.
 6. Toplu taşıma araçları  ve taksiler: Maske kullanımı herkese zorunlu.
 7. Asansörleri kullananlar: 40% doluluk oranıyla engelli vatandaşlar ve malzeme taşınmak üzere maske kullanımı zorunlu.
 8. Diğer açık alanlar: İnsanlar arasında 1,5 metre mesafe tutulacak ve maske kullanımı tavsiye ediliyor.
 9. Hastaneler, klinikler, muayenehaneler, tanı merkezleri: İnsanlar arasında 1,5 metre mesafe tutulacak ve maske kullanımı zorunlu.
 10. Perakende satış dükkanları: İnsanlar arasında 1,5 metre mesafe tutulacak. 20 metrekareye 4 kişi. 20 ila 100 metrekare arasında alanlar için 4 artı 1 kişi 10 metrekareye. 100 metrekare alana 12 kişi artı 1 kişi 15 metrekareye. Maske kullanımı tavsiye ediliyor.
 11. Kuaförler, güzellik salonları: İnsanlar arasında 1,5 metre mesafe tutulacak. Personele maske kullanımı zorunlu, müşteriye tavsiye ediliyor. 20 metrekareye 4 kişi. 20 ila 100 metrekare arasında alanlar için 4 artı 1 kişi 10 metrekareye. 100 metrekare alana 12 kişi artı 1 kişi 15 metrekareye.

 

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu