B.Trakya Video HaberBatı Trakya Haber

Ozan Ahmetoğlu: “Mahkemenin İnsan Hakları ve Azınlık Haklarını Dikkate Alarak Karar Vereceğini Ümit Ediyorum”

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu İTB ile ilgili son gelişmeleri BİRLİK Gazetesi’ne değerlendirdi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu İTB ile ilgili son gelişmeleri BİRLİK Gazetesi’ne değerlendirdi.

1983 yılında derneğin tabelasının yerinden sökülmesiyle başlayan, 2008 yılında İTB’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde davayı kazanmasıyla farklı bir sürece giren bu dava, bu günlerde yeniden gündeme geldi.

İskeçe Türk Birliği (İTB) davası yıllardan bu yana devam ediyor. Hatırlanacağı üzere İstinaf Mahkemesi’nin reddettiği İskeçe Türk Birliği davasının Yargıtay’da görüşülmesi, Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenmişti. Dava erteleme sonrası yeniden önümüzdeki Ekim ayında Atina’da Yargıtay’da (Arios Pagos) görüşülecek. Bu görüşme öncesinde “Estia” gazetsinde çıkan bir haberde, İTB duruşmasının yapılacağı tarihe haftalar kala “uyarılarda” bulunuluyor, hatta “aba altından sopa” gösteriliyor.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu BİRLİK Gazetesi’ne bu konularla ilgili önemli açıklamada bulundu. Ahmetoğlu, “ülkemiz Yunanistan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni yıllar önce imzaladı. Ben İskeçe Türk Birliği Başkanı olarak ümit ediyorum ki önümüzdeki Ekim ayında görülecek davada yüksek mahkemenin manüpilatif etkilerden etkilenmeyecek ve uluslararası hukuk normlarını dikkate alarak demokrasiyi, insan haklarını ve azınlık haklarını dikkate alarak karar vereceğini ümit ediyorum” dedi.

Ozan Ahmetoğlu’nun söylediklerini videodan izleyebilirsiniz.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu