Yunanistan Haber

Ortak Hedefleri Akdeniz’de AB’yi Oyunun İçine Çekmek

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kıbrıs Rum kesimine günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye’nin gelecekteki ilişkisine yön vereceğini iddia etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kıbrıs Rum kesimine günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi. Dendias, ilk olarak GKRY lideri Nikos Anastasiadis ve daha sonra Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüştü. Yunanistan ile Rum kesimi 27-28 Ağustos’ta Berlin’de yapılacak AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde atacakları bir sonraki adımı kararlaştırırken, bölgedeki (Doğu Akdeniz) gelişmelerin Türkiye ile AB ilişkilerinin geleceğine yön vereceği konusunda anlaştı.

Rum Bakan Hristodulidis, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Bölgedeki gelişmelerin büyük ölçüde AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğini belirleyeceğini düşünüyoruz.” iddiasında bulundu.

Yunan Bakan Dendias, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerinin AB’ye yönelik olduğuna öne sürerken AB’nin bununla mücadele için cevap vermesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’yi AB’nin, ABD’nin ve bölgedeki ülkelerin açık pozisyonlarını ihlal etmekle suçlayan Dendias, Türkiye’nin Avrupa’nın değerlerini, uluslararası hukuku ve deniz hukukunu görmezden geldiğini savundu.

Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi ve Fransa, uzun süredir AB’nin Doğu Akdeniz’deki gelişmeler nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar uygulamasını istiyor. Türkiye’yle ikili ilişkilerindeki sorunlarda AB’yi daha fazla taraf haline getirmek isteyen söz konusu ülkelerin, Berlin’de ay sonunda gerçekleşecek AB Dışişleri Bakanları toplantısında yaptırımlar konusunda AB’ye adım atmaya zorlaması bekleniyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu