Yunanistan Haber

Önümüzdeki Hafta Hangi Dükkanlar Açılacak

İlk olarak Pazartesi günü sadece Noel bayramı ürünleri satan dükkanlar açılacak.

Önümüzdeki Pazartesi günü 7 Aralık tarihinden başlamak üzere Yunanistan’da çarşı hareketlenmeye başlayacak. İlk olarak Pazartesi günü sadece Noel bayramı ürünleri satan dükkanlar açılacak.

Aynı hafta içinde 11 Aralık Cuma günü ise kuaförler, berberler, güzellik salonlarının açılması bekleniyor. 14 Aralık Pazartesi günü sabahtan itibaren de çaşrıdaki dükkanların tamamının açılması hedefleniyor.

Hükümet, Noel bayramı öncesinde esnafın birazıcık olsun nefes alabilmesi için kademeli olarak çarşı pazarı hareketlendirip normale döndürmeye çalışacak. Tabii ki bu büyük ölçüde vatandaşların kurallara uyup uymayacağına da bağlı.

Maske ve mesafe kuralları her daim geçerli olacak ve yoğunluğun yaşanmaması için kuaförler, güzellik salonları randevu yöntemi ile çalışacak, dükkanlarda ise içeriye metrekareye göre müşteri alınacak. Maske kullanımı hem işletme sahibine hem de müşteriye zorunlu olacak. Kurala uymayanlara para cezası uygulanacak.

Aksine okulların ve restoranların açılışı gelecek yıla ertelenmiş gibi görünüyor. Hükümet, Epidemiyologlar Komitesi’nin tavsiyelerini dikkate alarak, bu iki alanın henüz açılmaması gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle, uzaktan eğitim süreci muhtemelen Noel tatiline kadar devam edecek.

Hükümetin başını ağırtan durum, Noel bayramı günleri boyunca restoran ve kafelerin kapalı tutulmak istenmesi. Bu konu sektördeki işletmelere büyük darbe vuruyor. Öyle ki birçok restoran ve kafeler bir daha açılmamak üzere kapılarına kilit vurmak zorunda kalıyor.

Şimdi tüm gözler Aralık ayının son haftasında, yani Noel bayramına girilecek olan haftada özel olarak uygulanacak kurallarla (masalarda mesafe-müşteri sayısı-maske) gibi uygulamalarla açılması gündeme gelebilir. Tabii ki son kararı Başbakan Miçotakis verecek.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu