B.Trakya Video HaberBatı Trakya EtkinliklerEditörün Yazıları

Olması Gerektiği Gibi Oldu, Herkes Mesajı Aldı

Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği’nin Muharrem ayı münasebetiyle, Covid-19 Pandemisi uygulamaları da dikkate alınarak düzenlediği 2. Aşure Etkinliği, 27 Ağustos 2021 tarihinde Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Mehrikoz köyü futbol sahasında yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Bölge insanının yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu ve Konsolos Subutay Koç, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Rodop milletvekili İlhan Ahmet, Kozlukebir Belediyesi Meclis Başkanı Rukiye Rızgıç ve Belediye Başkan Yardımcıları Ali Engin ile İbrahim Keçeci, Kozlukebir Belediyesi Muhalefet Lideri Erdem Hüseyin ve Durhasanlar Muhtarı Cihat Şerif, bölge muhtarı Mehmet Bostancı, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkan Yardımcıları Cihan İmamoğlu ve Ahmet İbram, DEB Partisi Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Dimetoka Müslümanları Derneği Başkanı Süleyman Macır, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’ni temsilen Necmettin Kahya, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Kültürü Açısından Hacı Bektaş-ı Veli Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Taşkın, Kastamonu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fahri Maden, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Abdülkadir Yener, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Ezgi Tekin Öğretim Üyesi Ezgin Tekin Arıcı, Avusturya’dan Bektaşi Babası Kazım Balaban katıldı.

Aşure etkinliği din görevlisi Abdurrahim Kuru’nun Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Görevli gençler de halka Aşure ikram etti.

Bu etkinlik için Almanya’dan gelen Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mesut Şerif açılış konuşması yaptı. Başkan Şerif konuşmasında, “Tarihte iz bırakan bütün büyük fikirler ya bir geleneğe dayanmıştır, ya da o geleneği devam ettirmiştir. Hacı Bektaş-ı Veli’nin ait olduğu, büyüttüğü ve derinleştirdiği gelenekte, Anadolu irfan geleneğimiz olarak sadece bu topraklara değil, bu toprakların çok ötesinde bütün insanlara ışık tutmaya devam ediyor.” İfadelerine yer verdi.

Konuşmasını yapmak üzere sırasıyla kürsüye gelen Kozlukebir Belediyesi Meclis Başkanı Rukiye Rızgıç, “Muharrem ayı hepimiz için önemli ve anlamlı bir ay. Aşure de bu anlamda önemsediğimiz bir gündür. Aşure, tarihsel süreçteki anlamının yanı sıra, başka anlamlara da sahiptir. Bir çok malzemenin bir araya gelerek oluşmuş olması aslında bir toplumu da simgeler” diyerek etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

Etkinliğe katılan Rodop milletvekili İlhan Ahmet de yaptığı selamlama konuşmasında, “Vatanımız Yunanistan’da halen etnik kimlik nedeniyle ve farklı din sebebiyle, ya da farklı düşündüğümüzden dolayı pek çok ayırımlara maruz kaldığımızı da tabii ki görüyoruz ve bunun üzüntüsünü de yaşıyoruz” İfadelerini kullandı.

Etkinliğe katılmak üzere Mehrikoz’a gelen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Kültürü Açısından Hacı Bektaş-ı Veli Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Taşkın da günün anlamına uygun bir konuşma yaptı. Taşkın konuşmasında, “Türkistan, Horasan, Azerbaycan, Balkan ve Anadolu irfanı sadece bu kaynaklardaki işaret edilen bilgileri fıtri bir çerçevenin dışında düşünce, duygu ve gündelik hayatın tekabül eden kısmını ihmal edemeyeceğimizi, önceki ümmetlerin birikimini, nübüvvet ve vahye dayalı birikimi ve aynı zamanda velayete dayalı birikimi bize hatırlatmakta ve öğretmektedir” ifadelerini kullandı.

“Aramızdaki ufak tefek olayları bahane ederek bölünmemizin bir manası yok.”

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı (BTTADK) ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif geldi. Müftü Şerif konuşmasında, “Gerçekten iki yıldan beri buralarda toplanmayı özlemiştik, bu özlemimizi giderdiler. Bizlerin de buralarda parçalanmak istendiği bir dönemde Aşure gibi bir araya gelmek mecburiyetindeyiz. Aramızdaki ufak tefek olayları bahane ederek bölünmemizin bir manası yok. Hepimiz bir araya geldikten sonra güzel bir Aşure oluyoruz. Biz Aşure olmak istiyoruz. Alevilik Sünnilik herkesin özel meselesidir. Eğer bir kişi “La İlahe İllallah” diyorsa benim can ve ciğer kardeşimdir. Geri kalanı palavra. Allah bizi birlikten beraberlikten ayırmasın. Dünya nimeti yüzünden aramızdan ayrılmak isteyen ve bölücülük yapanlara da Allah hidayet ve doğru yolu göstersin.” İfadelerini kullandı.

Son olarak Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü bünyesinde bulunan kaside topluluğu ilahi ve şiirleri seslendirdi. Etkinliğin perdesinin kapanışını Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesinden Öğretim Üyesi bayan Ezgin Tekin Arıcı sazı ve sözüyle söylediği birbirinden güzel türkülerle kapadı.

Her yöne mesaj verildi!

Not: BİRLİK Gazetesi olarak bölge insanına teşekkür ediyoruz. Orada zor şartlar ve sistematik baskı ve oyunlara rağmen, yaklaşık 700 yıldan beri yaşamlarını ve kültürümüzü devam ettiren kardeşlerimiz, son yıllarda bazı çevrelerin bölgeye yaymak istedikleri “Hristiyan Kültürü” şemsiyesi altına girmeyi redettiklerini bu etkinlikte bir kez daha göstermiş oldular, kararlılığın adeta mührünü vurdular.  Evlatlarının gelecekte asimile olmadan yaşamlarını sürdürmelerine sahip çıktılar. Dün gece Mehrikoz’da gerçekleştirilen bu etkinlik her yöne bir mesaj vermiştir. Batı Trakya’da herkes aklını başına toplasın…..Gümülcine ve çevreden olması gerekenleri de gözlerimiz aradı, kendilerini göremediğimizi de belirtmeliyiz…. Sadece kolayda, şahsi kazanç ve çıkarda değil, zorda da bu kardeşlerimizin yanında olmanız gerekirdi!!!…..

Etkinliği BİRLİK TV Videolarından izleyebilirsiniz….

Birlik Tv | Video-Haber-Reportaj

Birlik Tv YouToube

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish