Yunanistan Haber

“OHİ” (HAYIR) Bayramı Tüm Yunanistan’da Kutlandı

“OHİ” yani “HAYIR” bayramı bu yıl sönük bir şekilde kutlandı.

Her yıl 28 Ekim tarihinde tüm Yunanistan’da resmi geçit törenleriyle kutlanan “OHİ” yani “HAYIR” bayramı bu yıl sönük bir şekilde kutlandı.

Bugün 28 Ekim Yunanistan’ın işgalci İtalyan kuvvetlerinin 1940’taki “teslim olun” çağrılarını reddederek “OHİ” yani “HAYIR” diyerek direnişe geçtiği ve İtalyanları geri püskürttüğü savaşın yıldönümü tüm Yunanistan’da Koronavirüs önlemleri nedeniyle sönük bir şekilde kutlandı.

Bu yıl Koronavirüs nedeniyle resmi getiç törenleri yapılmadı, sadece Yunanistan genelinde her kentte bulunan kiliselerde ayinler yapıldı, meydanlarda bulunan anıtlara Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet ve yerel yönetici temsilcileri tarafından çelenkler konuldu.

“Her entrikaya, her şantaj tehdidine “Hayır”. 

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un günün anlamına uygun, Silahlı Kuvvetler personeli ve Yunan halkına hitaben youtube kanalı aracılığıyla yaptığı konuşmasında, “Her entrikaya, her şantaj tehdidine, vatanımıza ve ulusal haklarımıza yönelik her hakarete “HAYIR”. Diyoruz ifadelerini kullandı.

Miçotakis 28 Ekim “Hayır” bayramını SUDA’da kutladı.

Başbakan Miçotakis 28 Ekim “Hayır” bayramını Girit’te Hania kentinde SUDA Üssü’nde limanda bulunan “Kaçonis” denizaltısında komutanlar ve personelle kutladı. Miçotakis’e Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros eşlik etti.

Miçotakis buradaki mesajında, “birlik duygusu, yüksek bireysel ve sosyal sorumluluk ve kolektiflikle, bu krizi karşılayacağız ve yeniden galip geleceğimize kesinlikle eminim” vurgusu yaptı. Denizaltı mürettebatına yönelik de, “tüm Yunanlı bayanlar ve baylar adına, son iki aydır güvenlik güçlerimizin uygulamada kanıtladıkları operasyonel hazırlıkları için şükranlarımızı, içten teşekkürlerimizi iletiyorum” dedi.

Yunanistan semalarında uçtular

Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ve kara Kuvvetleri’ne ait savaş helikopterleri ise Atina, Selanik başta olmak üzere, Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe, Kavala, Ege adaları ve Yunanistan’ın birçok kenti üzerinden geçerek uçuşlar gerçekleştirdi. Bazı kentlerin Limanlarında ise Yunanistan Donanması’na ait savaş gemileri vatandaşların ziyaretine açıldı.

Atina’nın İmittos dağına ise dev bir Yunan bayrağı açıldı. Benzeri bayrak açma etkinlikleri Meis adası ve birçok adada yapıldı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish