Batı Trakya Haber

Öğretmenler Derneği: “Medrese’nin Farklı Gösterilmesi Asla Kabul Edilemez”

Yürürlüğe giren yeni yasadaki düzenlemeler Azınlık Eğitimi’nin özerk yapısını aşındırmaktadır.

Rodop – Meriç İlleri Selanik Özel Pedagoji Akademisi Mezunu Öğretmenler Derneği yaptığı yazılı açıklamayla Gümülcine’deki Hayriyye Medresesi’nin, Yunanistan tarafından diğer Azınlık Kurumları’ndan farklı gibi gösterilmesinin asla kabul görmeyeceği ifade ediliyor.

KONU: «Hayriyye Medresesi hakkında açıklama»

“Hayriyye Medresesi bizim en köklü eğitim kurumlarımızdandır. Bu köklü eğitim yuvamız en az diğerleri kadar bir Azınlık kurumu’dur. Azınlık insanına ait olan bu kurumu diğer Azınlık Kurumları’ndan farklı gibi göstermek, tarafımızca asla kabul görmemektedir. Yürürlüğe giren yeni yasadaki düzenlemeler Azınlık Eğitimi’nin özerk yapısını aşındırmaktadır.

Bu sebeple atılan bu yanlış uygulamaya derhal son verilmelidir. Her zaman söylediğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Gerek Medrese-i Hayriyye, gerekse de diğer kurumlarımızla ilgili yapılacak her türlü değişiklik, azınlık kurumlarıyla istişare edilerek yapılmalıdır. Halkın talep ve beklentileri dikkate alınarak yapılacak iyileştirmeler her bakımdan daha verimli ve sağlıklı olacağı kanaatini taşımaktayız. Beklenti ve taleplerimiz bu doğrultudadır.”

Yönetim Kurulu adına

Başkan                                   G.Sekreter

İdris HASAN                        Hakkı HACI

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu