Batı Trakya Haber

Nihayet Sonunda Encümen Seçimleri Yapılabildi

Yılan hikayesine dönen Batı Trakya’daki Encümen Heyeti seçimleri nihayet yapıldı.

Yunanistan’ın pandemi bahanesi oyalamasıyla yılan hikayesine dönen Batı Trakya’daki Encümen Heyeti seçimleri nihayet yapıldı.

22 Mayıs Cumartesi günü Batı Trakya genelinde Türk İlkokulları ile Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu – Lisesi ve İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nde Encümen Heyeti seçimleri yapıldı. Gümülcine ve İskeçe’de veliler seçimlere yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu da öğrenci velisi olduğu için Gümülcine merkezde bulunan İdadiye Türk İlkokuluna giderek oyunu kullandı.

Batı Trakya genelinde Türk Azınlığa ait 69 okulda Encümen Heyeti seçimleri yapıldı. Hatırlanacağı üzere Yunan hükümeti pandemiyi gerekçe göztererek seçimleri 8 kez ertelemişti.

İlk olarak 22 Aralık tarihinde Encümen Heyeti seçimlerinin yapılacağı açıklanmıştı. Devamında pandemi sebep gösterilerek seçimler sırasıyla 12 Ocak, 26 Ocak, 9 Şubat, 23 Şubat, 9 Mart, 30 Mart ve en son 20 Nisan tarihine ertelenmişti.

Gümülcine İdadiye Türk İlkokulu

Gümülcine merkezde bulunan İdadiye Türk İlkokulunda yapılan seçimlere, kayıtlı olan 419 öğrenci velisinden 194 kişi sandığa gelerek oyunu kullandı. Kullanılan 194 oydan 2 oy geçersiz sayılırken adayların aldığı oylar şu şekilde sıralandı:

Bilgin Hakan 73

Dikili Mustafa 55

Mustafa Halil 20

Sadık Hüseyin 16

Hümmet Ahmet 14

Hasan Hasan 7

Hüseyinoğlu Hüseyin 7

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu – Lisesi

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nde 2002 yılından bu yana yapılan Encümen Heyeti seçimlerine ilk kez ilgi oldukça yoğundu. Kayıtlı öğrenci sayısının 780 olduğu Ortaokul ve Lisede yapılan Encümen heyeti seçimlerinde 658 oy kullanıldı.

Adaylara göre oy dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

Perende Fuat 133

Çakır Emin 121

Multaza Tarkan 94

Sibel Mustafaoğlu 91

Emin Mehmet 74

Köse Ahmet Mehmet 67

Kara Hüseyin Mustafa 46

Memiş Ahmet Cengiz 25

İskeçe Merkez Türk İlkokulu

İskeçe Merkez Türk İlkokulunda yapılan seçimlere, kayıtlı olan 270 öğrenci velisinden 166 kişi sandığa gelerek oyunu kullandı. Kullanılan 166 oydan 5  oy geçersiz sayılırken adayların aldığı oylar şu şekilde sıralandı:

Hüseyin Baltacı 82

Adnan Peçenik 50

Ersan Ömer 16

Rıdvan Topçu 7

Sevcan Hacı Ali 6

İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi

İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nde Encümen Heyeti seçimleri yapıldı. Kayıtlı öğrenci sayısının 726 olduğu Ortaokul ve Lisede yapılan Encümen heyeti seçimlerinde 323 oy kullanıldı.

Kullanılan 323 oydan 2  oy geçersiz sayılırken adayların aldığı oylar şu şekilde sıralandı:

Erhan Hüseyin 180

Ahmet Kara 69

Bilal Budur 42

Musa Çolak 22

Bülent Hacısalih 6

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish