Türkiye | Dünya

“Ne Yunanistan Ne De Başka Bir Ülke İslam Düşmanlığıyla Bir Yere Varamaz”

"Yunalıların Türkiye'yle savaşmayı isteyeceğinin ben matematik olarak uygun, doğru olmadığının altını çizmek istiyorum."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın Ayasofya’yla ilgili tutumuna ilişkin, “Her şeyiyle, vakfiyesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ayrılan bir yapıdan bahsediyoruz.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın Ayasofya’yla ilgili tutumuna ilişkin, “Her şeyiyle, vakfiyesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ayrılan bir yapıdan bahsediyoruz. Siz, bu yapıyı hiçbir şekilde dizayn etmeye kalkamazsınız. Bu tamamen egemen, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hakkıdır, hukukudur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yetkili kurumu ne isterse orayı da o şekilde kullanır.” dedi.

Akar, A Haber televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

“Ne Yunanistan ne de başka bir ülke İslam düşmanlığıyla bir yere varamaz”

Akar, Türkiye’nin Yunanistan ile tüm sınırlarda olabildiğince iyi komşuluk ilişkilerine, uluslararası hukuka dayalı ve barışçıl siyasi yöntemlerle sorunların çözüleceğine inandıklarını vurgulayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yaptığı en son seyahat çerçevesinde çalıştıklarını ve muhataplara da bunların hatırlatıldığını dile getirdi. Yunanistan’ın Ayasofya konusundaki açıklamaları ve Yunan toprağındaki camilere Bizans bayraklarının asılmasıyla ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine Akar, şöyle konuştu:

“Ne Yunanistan ne de başka bir ülke İslam düşmanlığıyla, İslam karşıtlığıyla, Türk karşıtlığıyla hiçbir yere varamaz. Bu yapılan yanlışlar o insanları lekeler, kendilerini lekeler. Bize bir şey olmaz. Dolayısıyla bu konudaki yapılanların mutlaka ilgili makamlar tarafından incelenmesi, buna karşı tedbir alınması, gereğinin yapılması lazım. Aksi halde hep kendi açımızdan bunları yorumlar, konuşursanız iç işlerimize karışırsınız. İşte Ayasofya Türkiye’nin İstanbul’un fetihten sonra elde ettiği toprakları, mülkiyeti, her şeyiyle, vakfiyesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ayrılan bir yapıdan bahsediyoruz. Siz, bu yapıyı hiçbir şekilde dizayn etmeye kalkamazsınız. Bu tamamen egemen, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hakkıdır, hukukudur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yetkili kurumu ne isterse orayı da o şekilde kullanır.”

“Tehditlerin faaliyetlerimize hiçbir etkisi olmayacak”

Bakan Akar, egemen ve bağımsız bir devleti temsil eden, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya hükümetinin davetiyle orada olunduğuna dikkati çekerek deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakatınan da tamamen iki egemen devletin yetkililerinin imzasıyla belirlendiğini ifade etti. Bu konuyla ilgili tehdide varan açıklamalar yapıldığının hatırlatılması üzerine Akar, “Türkiye’nin devlet olarak bir bütün halinde ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak gücü, kuvveti belli. Dolayısıyla bu tehditlerin bizim faaliyetlerimize hiçbir etkisi olmayacağını buradan ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Yunanistan Savunma Bakanı’nın “Gerekirse Türkiye’yle savaşmaya hazırız.” açıklamasının hatırlatılması üzerine Bakan Akar, bunun bir dil sürçmesi olduğuna değinerek “Yunalıların Türkiye’yle savaşmayı isteyeceğinin ben matematik olarak uygun, doğru olmadığının altını çizmek istiyorum.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish