Batı Trakya Haber

“Mücadelemize Uluslararası Hukuka Uygun Olarak Aralıksız Devam Edeceğiz”

24 Temmuz 2020 tarihi itibariyle rahatlıkla söyleyebiliriz ki artık bazı şeyler değişmeye başlamıştır ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ferruh Özkan’ın imzasını taşıyan yazılı bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, “24 Temmuz 2020 tarihi itibariyle rahatlıkla söyleyebiliriz ki artık bazı şeyler değişmeye başlamıştır ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Yunanistan’da Müslüman Türk Toplumu ile birlikte bir ve beraber olduğumuz müddetçe mücadelemize uluslararası hukuka uygun olarak aralıksız devam edeceğiz.” İfadelerine yer veriliyor.

Açıklamanın tamamı aynen aşağıdaki gibidir:

24.07.2020

İSTANBUL

Basın Açıklaması

ÖNEMLİ BİR GÜN

24 TEMMUZ

24 Temmuz 1923 “Lozan Antlaşması”nın imzalandığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarının tanınarak bağımsız ve uygar devletler arasına girdiği, aynı zamanda Batı Trakya’nın Yunanistan sınırları içerisinde kaldığı tarihtir.

Tam 72 yıl sonra, “Lozan Antlaşması”nın yıl dönümünde, 24 Temmuz 1995’te Yunanistan Türk Toplumu Lideri Dr. Sadık Ahmet Batı Trakya’da trafik kazası sonucu şehit edildi.

1995 yılında Türkiye-Yunanistan arası gergin ilişkiler yaşanıyordu. 8 Haziran 1995 yılında TBMM, Ege’de karasularını 12 mile çıkarma hazırlıkları yapan Yunanistan’a karşı hükümete savaş yetkisi vermişti. Yunanistan’da “Türk” olduğunu haykıran topluma liderlik eden Dr. Sadık Ahmet’in bir buçuk ay kadar sonra trafik kazası geçirmesi asla tesadüf değildi. Eğer trafik kazası geçirdiği aracı Yunanistan’da çalınmamış olsaydı, bugün ki teknoloji ile kazanın gerçek nedeni belkide rahatlıkla ortaya çıkarılacaktı.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’daki Müslüman Türklerin hukuki statüsü, Yunanistan’ın taraf olduğu ikili ve çok taraflı antlaşmalar ile Avrupa Birliği müktesebatı olarak ele alınıp incelendiğinde, Yunanistan’daki Müslüman Türk Azınlığın özerkliğe sahip olduğu görülmektedir. Yunanistan, Müslüman Türklerin azınlık hakları ile ilgili olarak aşağıdaki antlaşmalarla yükümlülük altına girmiş bulunmaktadır. Bu temel antlaşmalar şunlardır:

1-1881 İstanbul
2-1913 Atina
3-1919 Nöyyi
4-1920 Yunan Sevri
5-1923 Lozan

24 Temmuz 2020 tarihi itibariyle rahatlıkla söyleyebiliriz ki artık bazı şeyler değişmeye başlamıştır ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Yunanistan’da Müslüman Türk Toplumu ile birlikte bir ve beraber olduğumuz müddetçe mücadelemize uluslararası hukuka uygun olarak aralıksız devam edeceğiz.

SAYGILARIMLA

Ferruh ÖZKAN

Genel Başkan

Yunanistan Türkleri

Kültür ve Dayanışma Derneği

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu