Yunanistan Haber

Mübadiller Soruyor; “Nakli Kubur Yapıldı Mı?”

Gargara köyü Mübadilleri Nea Propontida Belediyesi’nden açıklama bekliyor.

Gargara köyü Mübadilleri Nea Propontida (Yeni Bandırma) Belediyesi’nden açıklama bekliyor.

Selanik Halkidiki Simantra (Gargara) Köyü’nün bağlı olduğu Nea Propontida Belediyesi (Yeni Bandırma) Meclisi, 1 Nisan tarihli toplantıda aldığı 65/2021 sayılı karar ile, Gargara (Simandra) köyünde bulunan hristiyan mezarlığının bir bölümüne kemiklerin defnedileceği açıklandı.

Hatırlanacağı üzere spor salonu yapılması için kazı işlemi sırasında mezarlık olduğu anlaşılan arazide daha önce köyde yaşamış ve Mübadele ile göç eden Türklere ait 201 adet mezar tespit edilmişti.

BİRLİK Gazetesi olarak ilk andan itibaren bu olayı gündeme getirmiş, gerekli hassasiyetin gösterilmeden mezarlardan çıkan kemiklerin nereye götürüldüğü konusunda Belediye tarafından bir açıklama ve bilgilendirilmenin yapılması iştenmişti. Daha sonra devreye giren T.C. Dışişleri Bakanlığı da Selanik Başkonsolosluğu aracıyla olayla ilgili bilgi talep etmişti.

Girişimler sonuç getirdi ve Nea Propontida Belediyesi Meclisi 1 Nisan tarihinde yaptığı toplantıda aldığı 65/2021 sayılı karar ile Gargara (Simandra) köyünde bulunan hristiyan mezarlığının bir bölümüne kemiklerin defnedilmesi ve temsili bir mezar yapılması kararı aldı.

Şimdi gözler nakli kubur işleminin ne zaman ve ne şekilde yapılıp yapılmadığı konusuna çevrildi ve Belediye tarafından bu konuda şu ana kadar bir açıklama yapılmadığı da biliniyor.

Belediye tarafından yapılan açıklama.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu