Yunanistan Haber

Moria’ya Kalıcı Bir Kampın Çadırları Kuruluyor

Başbakan Miçotakis Moria'ya Kalıcı bir kamp kurulacağını açıkladı.

Midilli adasına Moria kampının mirası ve eski olumsuzlukları taşımayacak yeni bir çadır kampın kurulması için çalışmalar başlatıldı. Başbakan Kiriakos Miçotakis, Moria’ya yeni bir kamp kurulması için bir fırsat olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Midilli adasında Kara Tepe bölgesine yeni çadırların kurulma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ancak adadaki mültecilerin bu gelişmeden pek hoşnut olmadıkları, mültecilerin asıl amaçlarının bir an önce anakaraya geçmek olduğu ve Yunanistan makamlarına yaptıkları sığınma taleplerinin bir an önce kabul edilmesi olduğu belirtiliyor.

Başbakan Selanik’te düzenlediği basın toplantısında bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Moria önceki hükümeti bir ürünüdür. Hükümet sınırları aktif bir şekilde koruyarak, sığınma başvurularını hızlandırarak ve pratik dayanışmanın gerekli olduğunu açıkça belirtmek için AB’yi etkinleştirerek, göç konusunda farklı bir politika izliyor. Bekleyen 100.000 sığınma başvurusunu miras aldık ve yalnızca son altı ayda adadaki nüfusu (Mülteciler) 25.000 den 12 bine indirdik. Moria kampı adadan ayrılmak isteyen bazı hiperaktif göçmenler tarafından yakıldı. Bu, Avrupa’yı sığınma politikası desteğine yeniden duyarlı hale getirmek için bir fırsattır.”

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu