Yunanistan Haber

Miçotakis’in Öğrencilere Dağıttığı Maskeler Sınıfta Kaldı

Başbakan Miçotakis'in emriyle okullarda öğrencilere dağıtılan maskeler Yunanistan'da alay konusu oldu.

Miçotakis hükümetinin okullara dağıttığı ücretsiz maske hayal kırıklığı oluşturdu. Dağıtılan maskeler sınıfta kaldı.

Yunanistan genelinde okullara ücretsiz maske sağlama planı hayal kırıklığı oluşturdu. Teslim edilen maskelerin yanlış ölçümler nedeniyle hem çocuklar hem de yetişkinler için çok büyük olması fiyaskoya neden oldu.

Miçotakis hükümeti yetkilileri bu hafta okullara ilk parti maskenin teslim edilmesinin ardından ortaya çıkan görüntüler üzerine başarısızlığını kabul etti. 500 bin maske ihalesini kazanan firma yetkilisi Yannis Stathopulos, Open TV’ye verdiği demeçte, “Boyut başından beri çok büyüktü” itirafında bulundu. 10 yaşın altındaki çocuklara yönelik maskelerin 10×18 santimetre, daha büyük okul çocukları içinse 12×22 santimetre boyutunda olduğunu söyledi. Sağlık Bakan Yardımcısı Vassilis Kocamanis ise, başarısızlığı hükümet ile firma arasındaki yanlış anlaşılmaya bağladı. Ölçülerin önceden hazırlanmış kumaşlar için verildiğini söyledi. Ancak maskeleri sipariş eden hükümet kanadı ile üreten firma, sadece çocuklar için değil herkes için çok büyük olan maskelerin neden daha önce dikildiği konusunda gelen soruları cevapsız bıraktı.

Üretici firma temsilcisi Stathopoulos ise şartnamelerin Miçotakis hükümetine bağlı koronavirüs sağlık uzmanları komitesi tarafından sağlandığını iddia etti. Hükümetin maske fiyaskosuna Başbakan Miçotakis’in ablası ve iktidar partisi milletvekili Dora Bakoyanni’den bile tepki geldi. Bakoyanni, “Felaketle sonuçlanan bir başarısızlık” olarak tanımladı. Sağlık Bakanlığı ise maske fiyaskosunun kısa süre içinde düzeltileceğine söz verdi.

Yunan sosyal medyası ise okul çocuklarının eve getirdiği devasa maskelerin absürt görüntüleri ile dolup taştı. Ağzı ve burnu kapatması gereken maskelerin yüzün tamamını kapatması esprilere neden oldu.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu