Yunanistan Haber

Miçotakis: “Yunanistan Gerginlik İstemiyor”

"Yunanistan’ın diğer gerilimler gibi bu gerilimi de arzulamadığını ve kesinlikle beslemediğini vurgulamak isterim."

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ana konusu tabii ki son döneme Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan gerginlikler. Dolayısıyla da Başbakan Miçotakis, Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’yu bilgilendirmek istedi.

Sakellaropulu ile Miçotakis’in toplantısı başlamadan önce görüntü almak üzere içeriye giren gazeteciler ve kameralar önünde söz alan Miçotkis, “Ülke her zaman yaptığı gibi şimdi de tüm tahrikleri uluslararası hukuka saygı duyarak karşılayacak, Yunanistan gerginlik istemiyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan Miçotakis toplantıya başlamazdan önce kameraların karşısında Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“Yunanistan Gerginlik İstemiyor”

“Hiç şüphem yok ki Yunanistan’ın diğer gerilimler gibi bu gerilimi de arzulamadığını ve kesinlikle beslemediğini vurgulamak isterim. Avrupa Birliği’nin tam desteğine sahip olacağımızdan kesinlikle eminim ve açık ve net bir mesaj göndererek umarım bu dönemi aşabiliriz. Yaratmadığımız bir gerginlik, Türkiye ile ilişkilerimizin otomatik olarak gelişmesine ve yaşadığımız bu durumun denetim altına alınmasına yol açamaz.”

Ziyaret sonrasında Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Başbakan Miçotakis ile birlikte toplantı odasının çıkışında kısa bir süreliğine ayakta kameraların karşısında geçti. Cumhurbaşkanı Sakellaropulu burada, “Türkiye tarafından gerginlikler sürüyor. Trakya’yı ziyaret ettim, aynı zamanda egemenlik haklarımızın  Türkiye tarafından tartışılmasıyla ilgili sorunlarımız var ve cevap belli” dedi.

Miçotakis de söz alarak “duyduğumuz asılsız iddialara rağmen, yakın zaman önce ziyaret ettiğiniz Trakya’da bir eşitlik var” dedi. Görüşme daha fazla açıklama yapılmadan son buldu. Ancak anlaşılan, ikilinin görüşmesinde Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’nun Batı Trakya ziyareti de ele alınmış olacak ki Başbakan bu yukarıdaki cümleyi kullanmış oldu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish