Yunanistan Haber

Miçotakis Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne Şikayet Etti

Miçotakis Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliği daha da tırmandırmaya çalıştığı uyarısında bulundu.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’a yazdığı mektupta, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliği daha da tırmandırmaya çalıştığı uyarısında bulundu.

Hükümet sözcüsü Stelios Peças Perşembe akşamı Atina’da yaptığı açıklamada, “Ankara’nın taktiği sadece bir Yunan-Türk krizine değil, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerde de kapsamlı bir krize yol açacaktır” diye konuştu.

Yunan yetkililer, TPAO’nun petrol arama ruhsatı için başvurduğu bölgelerin Girit, Rodos ve Kerpe (Karpathos) adalarına birkaç deniz mili uzaklıkta olduğuna dikkat çekiyor.

Türkiye, Libya’da BM’nin de tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle (UMH) 29 Kasım’da imzaladığı “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Mutabakat Muhtırası” çerçevesinde batıda Girit’in güneyini teğet geçerek güneye uzanan bölgeyi Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmişti.

Yunanistan bu bölgeyi kendi MEB alanı olarak görürken, Türkiye ise Girit gibi adaların kendi karasularına sahip olduğunu, ancak MEB’lerinin bulunmadığını savunuyor.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki anlaşmazlıkta AB Yunanistan’a tam destek verdiğini açıklamış, Türkiye’ye yönelik olası yaptırımlar için çerçeve karar almıştı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu