Yunanistan Haber

Miçotakis: “Türkiye’nin İki Seçeneği Var”

Başbakan Miçotakis Sofya ziyaretinde düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye’nin iki seçeneği olduğunu söyledi.

Başbakan Miçotakis Sofya ziyaretinde düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye’nin iki seçeneği olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Sofya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Miçotakis ile Bulgar mevkidaşı Kiril Petkov arasındaki görüşme sona erdi. İki liderin ortak açıklamalarında Miçotakis, Petkov’u seçim zaferinden dolayı tebrik etti. Miçotakis Sofya’dan da Türkiye’ye mesaj göndermeyi ihmal etmedi.

Başbakan Miçotakis, “Birçok konuda ortak nokta buldum. Atina ve Sofya umut verici yeni bir işbirliği aşamasını başlatıyorlar” diyerek her iki ülkenin de Avrupa değerlerine ve uluslararası hukuka saygı duyduğunu kaydetti.

İki ülke ve Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik tutumu sorulduğunda Kiriakos Miçotakis, Avrupa Konseyi’nin Avrupa-Türkiye ilişkilerinin çerçevesini belirlediğini ve Türkiye’nin iki seçeneği olduğunu söyledi.

Başbakan Miçotakis, “Birincisi, Türkiye’nin komşu ülkelerle ilişkilerinin kademeli olarak normalleşmesi, igerginliğin tırmandırılmaması, ikincisi ise akılalmaz “Casus belli” dahil kışkırtıcı eylemlerin durdurulması. Bu durumda, Avrupa-Türkiye ilişkilerinin tam uyumlaştırılmasından yana ilk biz olacağız çünkü bundan ilk yararlanan da biz olacağız. Yunanistan ve Bulgaristan’ın dış sınırları Avrupa’nın da sınırlarıdır ve iki ülke de onları insan haklarına saygı duyarak etkin bir şekilde koruyoruz.” İfadelerini kullandı.

Miçotakis son olarak, “Batı Balkanlar’ın Avrupa’ya doğru gidişinin hepimizin çıkarına olduğunu ve bu nedenle Yunanistan’ın bu ülkelerin öncelikle iyi komşuluk ilişkileri ile kriterleri karşılaması gerektiğini unutmadan desteklediğini” ifade etti.

Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki doğalgaz boru hattı

Miçotakis, Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki doğal gaz boru hattı bağlantısının birkaç aya kadar hazır olacağını söyledi.

Bulgaristan’ın Rus gazına bağımlılığını azaltacak olan Bulgaristan-Yunanistan Doğal gaz Boru Hattı projesi, 2015 yılında inşa edilmeye başladı. Yaklaşık 200 kilometre uzunluğundaki hat ile Yunanistan üzerinden Bulgaristan’a yıllık 3 ila 5 milyar metreküp gaz taşınacak. Boru hattının tamamlanmasıyla 2022’de Azerbaycan’ın Şah Deniz 2 sahasından gaz tedariki gerçekleştirilmesi planlanıyor. Avrupa Birliği’nin desteklediği bu proje ile Avrupa’daki doğal gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesi hedefleniyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish