Yunanistan Haber

Miçotakis: “Türk Askerleri Yunan Topraklarına Girmedi”

Meriç Sınırı’nda yaşanan gelişmelere Başbakan Miçotakis de dahil oldu.

Meriç Sınırı’nda yaşanan gelişmelere Başbakan Miçotakis de dahil oldu.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, karantina sonrasında ilk TV röportajını ​​ Star ile yaptı. Miçotakis, Türk askerlerinin Yunan topraklarına girmedi değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Miçotakis röportajında şu ifadeleri kullandı.

“Evros’ta (Meriç) böyle bir tartışmayı hak edecek kayda değer önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum. Anamuhalefet aşırı sağ bir hitabet sanatı benimsedi. Sınırlarımız kesin olarak Lozan Antlaşması ve 1926 Protokolleri ile tanımlanmaktadır. Evros’un doğusunda Yunan toprakları bölümü, Evros’un batısında ise Türk toprakları bölümü vardır. Bu sorunlar teknik düzeyde çözülüyordu. Türk askerleri Yunan topraklarına girmedi. Türkiye’de bir gerginlik var çünkü çitleri güçlendiriyoruz ve genişletiyoruz. Türkiye’yi NOTAM ile bilgilendirdik. Çiti sınır boyunca yapıyoruz. Diplomatik iletişim kanalları var. Haklarımızdan çok eminiz.”

Atina’nın Ankara’ya verdiği NOTAM ile ilgili olarak Miçotakis, “Protesto notası, bölgede birlik bulunması nedeniyle gerçekleşti. Ve bölgede gerginlik yaratmamak için adım attık. Konu İngiliz gazetesinin sahte bir makalesi ile başladı.” Dedi.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu