Yunanistan Haber

Miçotakis Savunma Planını Açıkladı

Başbakan Miçotakis Savunma alanında yapılacak silah alımı planını açıkladı.

Selanik’te Velidio Kongre Merkezi’nde konuşan Başbakan Kiriakos Miçotakis, Yunanistan’ın yeni savunma planı kapsamında silahlı kuvvetlerin hava, deniz ve karada güçlenmesini sağlamak üzere yeni silah alımları yapılacağını açıkladı. Miçotakis, 18 savaş uçağı, 4+4 fırkateyn, 4 helikopter, denizaltılar için torpido ve 5 yıllık 15 bin yeni sözleşmeli asker alımı yapılacağını açıkladı.

Daha önce de bilindiği üzere Fransa ile Rafale savaş uçakları ile ilgili görüşmeler başlamıştı. Buna göre Ege Denizi’nde Türkiye’ye karşı güçlü bir konuma gelinmesi düşüncesiyle 18 adet adet Rafale savaş uçağını en kısa sürede hava kuvvetlerinin envanterine katılması hedefleniyor. Alınacak olan Rafale uçakları uzun yıllardan beri hizmet veren bazı Mirage uçaklarını görev dışı bırakacak. Ayrıca var olan ve halen görev yapan Mirage uçaklarının yedek parçalarının alımı da gerçekleştirilecek.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Fransa’dan 18 Rafale tipi savaş uçağı alacaklarını ve ordularını 15 bin yeni askerle güçlendireceklerini söyledi.

Miçotakis, Selanik’teki “Helexpo Forum” kapsamında yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’deki gerginlik bağlamında gelecek dönem için hükümetin stratejisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın Türkiye ile yaşadığı krize dikkati çeken Miçotakis, “İmkan ve ihtiyaçlar arasında bir denge sağlamanın vakti geldi.” diye konuştu.

Miçotakis, Atina yönetiminin “tehditlere mantıklı argümanlarla yanıt verdiği” iddiasını dile getirerek, “ordu gücünü, işlevselliğini ve etkinliğini artırma adına bazı kararlar aldıklarını” belirtti.

“Rafale tipi uçaklardan yeni bir filo kuracağız”

Yunanistan’ın çok sayıda güçlü müttefike sahip olduğunu savunan Miçotakis, “Mevcut Mirage uçaklarının yerine 18 Rafale uçağından oluşan yeni bir filo kuracağız.” ifadesini kullandı.

Miçotakis, mevcut MEKO fırkateynlerini de modernize edeceklerini kaydederek, “4 yeni fırkateyn ve 4 Romeo helikopterini deniz kuvvetlerine dahil edeceğiz.” dedi.

Kara, deniz ve hava kuvvetleri için yeni tanksavarlar, ağır torpidolar ve güdümlü füzeler satın alacaklarını aktaran Miçotakis, “5 yıllık program çerçevesinde silahlı kuvvetlerimizi 15 bin yeni askerlerle güçlendireceğiz ve savunma sanayisini faaliyete geçireceğiz.” diye konuştu.

Uçak satışı anlaşması gelecek aylarda imzalanacak

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan’ın ülkesinden 18 Rafale tipi savaş uçağı satın alma kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu kararın Yunan ve Fransız ordularının arasındaki ilişkiyi ve iş birliğini güçlendireceğinin altını çizen Parly, savaş uçaklarının satışına ilişkin anlaşmanın gelecek aylarda imzalanacağını aktardı.

Atina yönetimi, gelecek 10 yılda 10 milyar euroluk savunma harcaması yapacağını açıklamıştı.

Gelecek aylarda 1,5 milyar euroluk silah ve mühimmat satın almayı planlayan Yunanistan’ın bu planından en büyük kazancı Fransa’nın sağlaması bekleniyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu