Yunanistan Haber

Miçotakis: “İki Toplumlu Bir Federasyon Bu Sorunu Çözer”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları Yunanistan'da geniş yankı buldu.

Kıbrıs’a tarihi bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları Yunanistan’da geniş yankı buldu.

Erdoğan’ın ziyareti sonrası açıklamada bulunan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Bu tehditler uluslararası hukuka ve bölgedeki istikrara yöneliktir. Akdeniz’deki bu yarayı sadece BM ve AB kararlarının uygulanması iyileştirebilir. İki toplumlu bir Federasyon bu sorunu çözer” ifadelerini kullandı.

Miçotakis: “İki toplumlu bir Federasyon bu sorunu çözer”

Erdoğan’ın “Kıbrıs’ta iki devletli çözümden başka bir çözüm kalmamıştır. Kıbrıs Türk halkının kanıyla, canıyla, şehitlerinin fedakarlığıyla kurduğu devletten vazgeçmesini istiyorlar. 10 yıllardır değişmeyen, kısa sürede de değişmesi beklenmeyen bu nobran tavrın artık hiçbir hükmü kalmamıştır. Bizden kimse artık bundan sonra geriye dönüş beklemesin. Geçersizliği kanıtlanmış modeller üzerine harcayacak bir 50 yılımız daha yoktur” sözleri sonrası bir açıklama yapan Miçotakis, Türkiye’nin Kıbrıs üzerinde kurduğu baskıyı kaldırması gerektiğini söyleyerek, “Anlamsız tehdit politikasını bırakmanın zamanı geldi. Bu tehditler aynı zamanda uluslararası hukuka ve bölgedeki istikrara yöneliktir. Bu nedenle bunlara müsamaha göstermeyeceğiz. Akdeniz’deki bu yarayı (Kıbrıs sorunu) sadece BM ve AB kararlarının uygulanması iyileştirebilir. İki toplumlu bir federasyon bu sorunu çözer” dedi.

Erdoğan’ın KKTC ziyareti Yunanistan’da geniş yankı buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyareti dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Erdoğan’ın tarihi ziyaretine hiç kuşkusuz en büyük ilgiyi Yunan basını gösterdi.

Yunan Pentapostagma haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Kapalı Maraş’ın yüzde 3.5’inin askeri bölge statüsünden çıkarılacağına ilişkin açıklamasına yer verdi:

“Tatar ve Erdoğan, yayın yaptığı bölgenin askerden arındırılmış olarak nitelendirileceğini ve mülklerin Kıbrıs’ta kurdukları Komisyon aracılığıyla sahiplerine karakteristik olarak iade edileceğini belirttiler.”

KKTC yönetimindeki Kapalı Maraş kentinin açılmasına yönelik haklı adımı “provokatif eylem” olarak tanımlayan gazete, Tatar’ın “Kapalı Maraş’ın yüzde 3.5’ine denk gelen bölümünün askeri bölge statüsünden çıkarılacağı” ifadelerine yer verdi.

Gazete ayrıca Erdoğan’ın “Türk tarafının çözüm çabalarına rağmen, Güney Kıbrıs tarafının aldığı pozisyon nedeniyle tüm projenin başarısız olduğu” ifadelerini haberine taşıdı.

Kathimerini: “Erdoğan “Kıbrıslı Türklerin düşmanlarını” hedef aldı”

Yunan gazetesi Kathimerini’nin haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bu açıklamaları ve Kapalı Maraş’ın açılması adımını kınayan bir açıklama yayımladı.

Haberde şu kısımlara vurgu yapıldı:

“Erdoğan konuşmasında, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de dahil olmak üzere ‘Kıbrıslı Türklerin düşmanlarını’ hedef aldı ve ‘Bu kişiler Kıbrıs ile ilgili konuşmalar yapacak. Onları dinleyeceğiz ama ne dedikleri umurumuzda değil’ dedi.

Erdoğan, AB’yi sert bir dille eleştirdi

Türk Cumhurbaşkanı, Kıbrıs’ta ‘iki devletli çözüm’ çağrısını yinelerken, bu fikri reddeden Avrupa Birliği’ni sert bir dille eleştirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen bu ayın başlarında Lefkoşa’da, Kıbrıs’ın 2004 yılında katıldığı 27 üyeli bloğun böyle bir düzenlemeyi ‘asla ve asla’ kabul etmeyeceğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü yaptığı konuşmada ‘Onların nasihatini almayacağız. Yapmamız gereken neyse onu yapacağız’ ifadelerini kullandı.”

To Vima: Erdoğan iki devlete dikkat çekti

Diğer bir gazete To Vima ise haberinde, “Türk tarafı Kıbrıs meselesinden çekilmeyeceğini ve Kıbrıs’taki ayrı devletten vazgeçmeyeceğinin mesajını verdi. Kıbrıs’ta her zaman Türkiye Cumhurbaşkanı’na göre iki halk, iki egemen devlet vardır. Erdoğan’a göre bu gerçeğin tanınması bir zorunluluktur” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish