Yunanistan Haber

Miçotakis Hükümeti Topun Ağzında, Çok Zorlu Bir Kış Dönemi Başlıyor!

Yunanistan’da Başbakan Kiriakos Miçotakis hükümetini zorlu bir kış dönemi bekliyor.

Yunanistan’da Başbakan Kiriakos Miçotakis hükümetini zorlu bir kış dönemi bekliyor.

Yeni Demokrasi Partisi (Nea Dimokratia) Parlamento Grubu içinde Makimu’nun ciddi sorunları göğüslemeye yönelik zaaflarının olduğu yönünde büyük bir memnuniyetsizlik var.

İktidar Yeni Demokrasi Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin üçte ikisi, Yunanistan genelinde yerel toplumların baskısı altında ve hükümetin eylemlerine kızgın ve kış henüz daha başlamadı.

Yeni Demokrasi Partisi Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis’in de açıkça belirttiği üzere, Dedeağaç’tan Kavala bölgesine kadar bu yaz sezonunda turizmde beklenen rakamlar yakalanamadı. Türk turistlerin gelmemesi durumu zora soktu ve bölgedeki işletmelerden bazıları kapılarına kilit vurdu, bazıları da günü kurtarmak üzere çareler aradı.

Koronavirüsle mücadele bir sonuç getirmediği gibi, Türkiye ile Yunanistan arasında kapatılan sınır kapıları Ege adaları ve Batı Trakya bölgesindeki yerel ekonominin büyük ölçüde çökmesine neden oldu.

Bunu her ne kadar ülkeyi yönetenler yüksek sesle haykırmasa da işletme sahipleri gerçeği söylemekten geri kalmıyor ve Miçotakis hükümetinin Türkiye ile kapıları kapamasının büyük bir hata olduğu ileri sürülüyor.

Şu an itibariyle parti içinde ciddi bir muhalefetin yüksek sesle yapılan yanlışları dile getirecek bir kesimin sessizliği anlık belki durumu kurtarıyor, ancak Miçotakis’in tercihleri ve uygulamalarını  eleştirecek birilerinin ortaya çıkması sadece bir an meselesidir.

Öte yandan bir başka ciddi mesele Yunanistan-Türkiye ilişkilerindeki durumun Maksimu ve Miçotakis için daha da ciddi olduğu bilgileri geliyor.

Güvenilir kaynaklara göre, “Yunanistan ile Türkiye arasında Başbakan Kiriakos Miçokatkis’in diplomatik ofisi genel müdürü Eleni Sourani ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın arasında Berlin’de imzalanan bir raporun var olduğu ve imzalandığı ileri sürülen bu raporun Ege adalarının kısmi askerden arındırılmasına ilişkin olduğu ileri sürülüyor. Aynı kaynaklar bu raporun Atina, Ankara ve Berlin’in elinde bulunduğunu üleri sürüyor. Bu durumun da Miçotakis hükümetini özellikle kendi partisi içinde ve daha sonra da anamuhalefet partilerine karşı çok zor durumda bırakacağı yönünde.

Şimdi söz konusu kaynaklar, Miçotakis’in derhal ileri sürülen bu iddialara cevap vermesi gerektiğini ve Berlin’de böyle bir raporun imzalanıp imzalanmadığına açıklık getirmesini talep ediyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish