Yunanistan Haber

Miçotakis: “Dedeağaç (Aleksandrupolis) Limanı Küresel Bir Enerji Merkezidir”

“Dedeağaç limanı bu yıl işleyişinin 150. yıldönümünü kutluyor. Ülkeler ve halklar için bir işbirliği merkezi, bir zenginlik ve refah kaynağı haline geliyor."

Yunanistan ile Bulgaristan Atina’da doğal gaz işbirliğinde ortaklık anlaşması imzaladı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov Atina’da Zapion Sarayı’nda buluştu ve iki ülke arasında Dedeağaç’a yapılacak olan sıvılaştırılmış doğal gaz tesisi ve buradan elde edilecek gazın satışı konusunda Bulgaristan ile ortaklık işbirliği anlaşması imzaladı.

İmza töreni sonrasında her iki Başbakan da açıklama yaptı. Başbakan Miçotakis yaptığı açıklamada, “Dedeağaç (Aleksandrupolis) Limanı Küresel Bir Enerji Merkezidir” ifadelerini kullandı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Dedeağaç (Aleksandrupolis) Limanı Küresel Bir Enerji Merkezidir”

“Dedeağaç limanı bu yıl işleyişinin 150. yıldönümünü kutluyor. Ülkeler ve halklar için bir işbirliği merkezi, bir zenginlik ve refah kaynağı haline geliyor. Bu liman, geçmiş yüzyıllarda bir zamanlar savaşların nesnesiydi. Bugün, sadece iki halkımızın değil, aynı zamanda daha geniş Balkan bölgesinin yararına barış içinde bir arada yaşama ve ekonomik işbirliğinden ne kadar ileri gidebileceğimizin bir örneğidir.

Bugün, hissedarlar arasında imzalanan bir anlaşmayla, bu büyük yatırım, en doğudaki Avrupa limanımızı küresel bir enerji merkezine dönüştürme nihai hedefiyle harekete geçiyor. Gaz sıvılaştırılacak ve ulusal bir doğalgaz şebekesiyle buluşacak ve buradan da 2022 yılının sonunda 2023’ün başından itibaren Yunanistan, Bulgaristan ve tüm güneydoğu ve orta Avrupa’ya aktarılacaktır.

Bugünün yatırımı, Bulgaristan ile devam eden ve giderek daha yakınlaşan işbirliğinin habercisidir. Faydaları aynı zamanda jeopolitiktir. Yeni istasyonun Dedeağaç’taki konumu jeopolitik karakterini güçlendirecek ve limanlarına gelen gemi sayısını artıracaktır. Bu yatırım, Doğu Makedonya ve Trakya’nın dinamik gelişimini canlandıracak. Bu sınır bölgesi zenginleştiğinde, tüm Yunanistan refah içinde olacaktır.”

Sırasıyla söz alan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, “Birkaç yıl önce, bu olanların olacağını kimse hayal etmemişti. Enerjide dikey hatlar yoktu. Yunanistan ile dostluk çatısı altında yatırımlar yaptık, dinamikleri değiştirdik. Bugün iki ülke yakın geçmişin vizyonunu hayata geçirmek için bu konumdadır. Sadece enerji kaynakları arasında köprü oluşturmakla kalmadı, Yunanistan ve Bulgaristan kilit merkezler haline geldi ve şimdi enerji ve dağıtımında merkezi bir rol oynuyor. Projelerin yapımı bölge ülkelerinin ekonomisini önemli ölçüde etkileyecek. Proje haritasına bakarsanız, gaz akışlarının değiştiğini, güçler ve ekonomik aktörlerle karşılaştıktan sonra yaşanan tepkilerle bir şey olduğunu fark edeceksiniz ve hem yatırımcı hem de ortak olarak tüm tarafları memnun eden bir çözüme ulaştık. Dünyanın her yerinden doğal gaz tedarik ediyoruz. Bu projeye yapılan bu yatırım ile tüm bu akışlar mümkün olacak.” İfadelerini kullandı.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish