Yunanistan Haber

“Merkel, Türkler ve Yunanlılar Arasında Olası Bir Savaşı Durdurdu”

Alman Bild gazetesi’nin, “Merkel, Türkler ve Yunanlılar arasında olası bir savaşı durdurdu” başlığı Yunanistan basınında geniş yankı buldu.

Alman Bild gazetesi’nin, “Merkel, Türkler ve Yunanlılar arasında olası bir savaşı durdurdu” başlığı Yunanistan basınında geniş yankı buldu.

Yunanistan ile Türkiye arasında Akdeniz’de son 24 saatte yaşanan hızlı gelişmeleri yakından takip eden Yunanistan basını, Alman Bild gazetesi’nin attığı “Merkel, Türkler ve Yunanlılar arasında olası bir savaşı durdurdu” başlığı Yunanistan basınında geniş yankı buldu.

Yunan basınında çıkan haberlere göre, Meis (Kastelorizo) adası çevresinde son 24 saatte yaşanan gerilimin düşürülmesinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 21 Temmuz Salı günü geceyarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile ayrı ayrı yaptığı telefon görüşmesinden sonra tansiyonun düştüğünü ve hatta iki ülke arasında olası bir savaşın eşiğinden dönüldüğü belirtiliyor.

Haberin devamında şu ifadelere yer veriliyor:

“Dün gece Türkiye’nin güney sahilinde olanlar “1962’de Küba’daki füze krizinin dramatik olaylarını anımsatıyor”: Düşman ülkelerin savaş gemileri kırmızı bir çizgiye yaklaşıyor ve birbirlerini bekliyor. Bu sefer iki NATO müttefikinin kuvvetleri birbirlerine karşı dizilmiş, ancak Şansölye Angela Merkel’in muhtemelen son dakikada engellediği askeri bir tırmanış sürüyordu.

Sabah saatlerinde, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki F-16 savaş uçağı Kastelorizo’nun üzerinden uçuyordu. Yunanistan da savaş uçakları göndererek buna karşılık verdi. Öğle saatlerinde Yunan Donanması alarm durumunu ilan etti. Tüm askerlerin yaz tatili askıya alındı.

18 Türk savaş gemisi Kastelorizo’ya yöneldi. Ancak Yunan savaş gemileri de adaya gitti. İki NATO ülkesi arasında herhangi bir zamanda gerilime neden olabilecek bir durumun olduğunu gösteriyordu. Sonra da araya merkel girdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile ayrı ayrı yaptığı telefon görüşmesinden sonra tansiyonu düşürmeyi başardı. Sonra da Türk donanması rotayı değiştirdi ve ters yönde yelken açtı, şu an gerilim azaldı.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish