Yunanistan Haber

“Meriç Sınırı’nda 16 Dönümlük Toprak Gerginliği”

Meriç (Evros) Sınırı Ferecik bölgesinde toprak gerginliği olayı yaşandığı ile sürülüyor.

Yunanistan’da Armyvoice.gr haber sitesi, Meriç (Evros) Sınırı Ferecik (Feres) bölgesinde toprak gerginliği olayı yaşandığını ile sürüyor.

Haberde, Ferecik yakınında Melisokomio bölgesinde Yunanistan’a ait olduğu ileri sürülen yaklaşık 16 dönümlük bir toprak parçasının Türk Polisi Özel Harekat ekibi tarafından işgal edildiği belirtiliyor.

Haberde olayın gelişimiyle ilgili özetle şu ifadelere yer veriliyor.

Önceki günlerde Türk tarafından 10 kişilik Polis Özel Harekat ekibinin Melisokomio bölgesindeki 16 dönümlük Yunan toprağına gelerek çadır kurdukları ve ilerleyen günlerde de silahlı tam donanımlı bu ekibin 35 kişiye yükseldiği belirtiliyor.

Bununla birlikte, Yunanistan tarafından bir teknik heyet aynı bölgeye gelerek, Yunanistan’a yönelik kaçak göçün önlenmesinde kullanılmak üzere bir önleyici  cit yapımı için ölçümler yapmak istediğini orada bulunan Türk yetkililere ilettikleri belirtiliyor.

Bunun üzerine bu toprak parçasının Yunanistan’a değil, Türkiye’ye ait olduğunu ve Türk tarafından bir teknik heyet de aynı bölgeye bir önleyici cit inşa etmek için ölçüm yaparak kazıklar çakmak istediklerini Yunanistan tarafına aktardığı ifade ediliyor.

Olay burada düğümleniyor ve önce Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos Türk Mevkidaşı Hulusi Akar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve bu durumu görüştükleri aktarılıyor. Çözüm bulunamayınca da devreye Yunanistan Dışişleri Bakanlığı girerek diplomatik kanallar aracılığı ile bu sorunun hallolması için görüşmeler başlattığı ifade ediliyor.

Olayın yaşandığı ileri sürülen bu haber ile ilgili şu ana kadar Yunanistan makamlarından herhangi bir resmi açıklama henüz gelmedi. Dolayısıyla da olayın doğru olup olmadığı netlik kazanmış değil.

Armyvoice.gr haber sitesi, sorunun yaşandığı ileri sürülen bölgeden bir fotoğraf karesi yayınlamış bulunuyor.

 

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish