Yunanistan Haber

Meriç (Evros) Sınırı’na “Acil” Takviye Yapılıyor

Yunanistan Meriç (Evros) Sınırı’na “Acil” güvenlik takviyesi yapıyor.

Yunanistan Meriç (Evros) Sınırı’na “Acil” güvenlik takviyesi yapıyor.

Koronavirüs pandemisi sonrasında yeniden yeni bir göç dalgasının yaşanabileceğini göz önünde bulunduran Yunan hükümeti, Meriç Sınır bölgesine güvenlik güçlerine ait ekipler yerleştirmek üzere acil olarak takviye yapılması için kolları sıvadı.

Üç aşamada tamamlanacak olan takviye projesinin ilk ayağında 28 Mayıs tarihine bölgeye Atina’dan deneyimli 125 Özel Çevik Kuvvet polisi gönderilecek.

İkinci olarak ise şu an tarih kesin olmamakla birlikte, Haziran ayı ortası veya sonlarına doğru 280 kişilik Özel Çevik Kuvvet polisinin bölgeye gönderilmesi planlanıyor.

Bunlara ek olarak bölgede bulunan 100 kişilik FRONTEX ekibinin görev süresinin uzatılması için Yunanistan tarafından gerekli başvuruların yapıldığı belirtiliyor.

Buna göre Yunanistan, Meriç Sınır bölgesinde yaz sezonu boyunca devriye görevi yapabilecek ve kaçak geçişleri önleyebilecek FRONTEX de dahil olmak üzere, 500 kişilik bir güvenlik şemsiyesini oluşturmayı hedefliyor. Halihazırda var olan ve bölgede görev yapan güvenlik güçleriyle birlikte bu rakamın 1000 kişiye ulaşması bekleniyor. Öte yandan Yunanistan sınır boyunca cit yapımına aralıksız devam ediyor.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish