Batı Trakya Haber

Mehmet Hilmi’yi Kabri Başında Andılar

İskeçe Türk Birliği kurucularından Mehmet Hilmi vefatının 90. yılında anıldı.

İskeçe Türk Birliği kurucularından Mehmet Hilmi vefatının 90. yılında anıldı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) kurucularından, Gazeteci – Öğretmen Mehmet Hilmi 90. ölüm yıldönümünde 25 Haziran 2021 Cuma günü İskeçe Aşağımahalle Mezarlığındaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. İskeçe Türk Birliği tarafından her yıl düzenlenen anma törenine dernek yöneticileri ile azınlık kurum temsilcileri katıldı.

Tören, İskeçe Müftülüğü’ne bağlı din görevlilerinden Ersan Ömer’in okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başladı ve İskeçe Müftülüğü Eğitim ve Kültür İşleri Şube Müdürü Mustafa Trampa’nın yaptığı dua ile devam etti.

Ardından, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Mehmet Hilmi’nin hayatı ve kısa ömrü içerisinde yapmış olduğu değerli hizmetler hakkında bilgiler verdi. Ahmetoğlu, “Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ilk sivil toplum kuruluşu İskeçe Türk Birliği’nin kurucularından ve toplumumuza büyük katkıları olan Mehmet Hilmi’nin 90 yıldır unutulmadığını ve bıraktığı mirasın ne kadar önemli olduğunu bugün bir kez daha görüyoruz.” dedi.

Daha sonra Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Duban, İskeçe Belediye Başkan Yardımcısı Levent Karaosman, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bahri Belço, İskeçe Müftülüğü Eğitim ve Kültür İşleri Şube Müdürü Mustafa Trampa ve İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek kısa birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda Mehmet Hilmi’nin Batı Trakya Türk Toplumuna yaptığı hizmetlere ve mücadeleci kişiliğine vurgu yapıldı.

Son olarak İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu törene katılan herkese teşekkür etti.

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu