Batı Trakya Haber

“Medreseler Birer Azınlık Okuludur, İvedilikle Bu Yanlıştan Dönülmelidir”

"Azınlığımızın geleceği için umudu koruyarak, okullarımız adına mücadele her azınlık bireyinin görevi olmalı diye düşünüyoruz."

Batı  Trakya Türk Öğretmenler Birliği, Batı Trakya’da Yunanistan devleti tarafından öğrenci azlığı bahanesiyle kapatılan Azınlık okullarına ve Medreselere sahip çıkıyor.

BTTÖB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “yeni bir yasa ile Trakya Medreseleri’nin işleyişi ve çalışma koşulları yeniden düzenlenmiştir. Getirilen yenilikler maalesef Medreseleri azınlık okullarından ayırmaktan başka hiçbir şeye hizmet etmemektedir. Medreseler birer azınlık okuludur. İvedilikle bu yanlıştan dönülmelidir” ifadelerine yer veriliyor.

BASIN AÇIKLAMASI

ÜLKEMİZ YUNANİSTAN AZINLIĞIMIZIN SEKİZ OKULUNU DAHA KAPATIYOR

“Batı Trakya Türk Azınlığı’nın çocukları, velileri ve öğretmenleri her yeni eğitim ve öğretim yılına senelerdir üzgün ve buruk başlıyor. Tüm azınlık insanı acaba bu yıl kaç okulumuz daha devlet eliyle kapatılacak, kaç okulun daha kapısına zincir vurulacak kaygısını taşıyor.

Devlet gelenekleştirdiği azınlık okullarını kapatma kararlılığını istikrarlı bir şekilde devam ettiriyor. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına günler kala azınlığın sekiz (8) okulunun daha kapatıldığını duymak, azınlığımızın her ferdini rencide etmiştir. Yunanistan Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar gereği Rodop ilinde Uysallı (İsalon), Bekirköy (Velkio), Menetler (Skaloma) ve Kozlardere (Linos) köylerindeki azınlık ilkokulları, İskeçe ilinde İnhanlı (Evlalon) ve Höyükköy (Velohorion) köylerindeki azınlık ilkokulları ile Meriç ilinde Babalar (Gonikon) ve Taşağıl (Petrolofos) köylerindeki azınlık ilkokulları maalesef kapatılıyor.

Azınlık okullarının statüsüne bakmadan, ekonomik tasarruflar ve çocuk azlığı bahane gösterilerek okulların kapatılması Lozan Antlaşması’na aykırıdır. Yıllardır azınlığın tüm kurum ve kuruluşları bu hususta okul kapatmalarına karşı tepkilerini ve endişelerini yüksek sesle haykırdılar ve haykırmaya devam ediyorlar. Ancak devlet yetkilileri azınlığı hiçbir zaman muhatap almadılar ve hiçbir zaman azınlıkla istişare etmediler. Kısacası azınlıkla ilgili kararlar bugüne kadar azınlığa sorulmadan alındı. Tek taraflı alınan bu kararlarla, 25 yıl önce 231 olan azınlık okul sayısı 115’e düşürüldü.

Bugüne kadar yapılan ne okul kapatmaları ne de birleştirmeleri eğitime hiçbir olumlu katkı sunmamıştır. Sadece ve sadece okul sayılarını azaltmayı hedefleyen bu uygulamadan ivedilikle dönülmelidir. Azınlık okulları bu ülkenin kültürel bir zenginliğidir. Bu okullar bugüne kadar ülkesine bağlı, yasalara saygılı bireyler yetiştirmiştir. Bu sebeple devletin bu okulların eğitim kalitesini yükseltmek, çağdaş eğitimin gereklerini bu okullarda yerine getirmek için azınlık kurumları ile diyalog kurması elzemdir.

Ayrıca bu yıl çıkartılan yeni bir yasa ile Trakya Medreseleri’nin işleyişi ve çalışma koşulları yeniden düzenlenmiştir. Getirilen yenilikler maalesef Medreseleri azınlık okullarından ayırmaktan başka hiçbir şeye hizmet etmemektedir. Medreseler birer azınlık okuludur. İvedilikle bu yanlıştan dönülmelidir.

Tüm azınlık mensuplarını ve bu feryadı duyan herkesi bir kez daha bir bir yitirilen azınlık okulları ile ilgili hususta düşünmeye ve tepki vermeye davet ediyoruz. Geleceğimiz olan azınlık okullarını tamamıyla yitirdiğimiz zaman ne azınlık eğitiminin sorunları, ne azınlık eğitimi ne de ortada bir azınlık kalacaktır.

Azınlığımızın geleceği için umudu koruyarak, okullarımız adına mücadele her azınlık bireyinin görevi olmalı diye düşünüyoruz.”

Saygılarımızla

BTTÖB

YÖNETİM KURULU

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu