Video HaberYunanistan Haber

Liseler Pazartesi Günü Açılıyor

Liseler, her Pazartesi ve Perşembe günleri yapılacak bir self test ile 12 Nisan Pazartesi günü açılıyor.

Yunanistan genelinde Liseler, her Pazartesi ve Perşembe günleri yapılacak bir self test ile 12 Nisan Pazartesi günü açılıyor.

Ülke çapındaki Liseler 12 Nisan tarihinde açılıyor ve öğrencilerin ve öğretmenlerin her Pazartesi ve Perşembe olmak üzere haftada iki kez self test yapmaları zorunlu olacak.

Okula gelişler sadece negatif test sonucu ile yapılacak.

Her vatandaşın, Sosyal Güvenlik Kayıt Numarası (AMKA) numarasını göstererek eczaneden elde edilebilen, “self test” Koronavirüs testi yapma hakkı vardır.  Yaşı reşit olmayan çocuklar için “self test” eczanelerden anne babaları tarafından temin edilecektir.

Öğrenciler okula nasıl gidecek?

Kendi kendine “self test” yöntemi öğrenciler ve öğretmenler tarafından haftalık 2 kez Pazartesi ve Perşembe günleri zorunlu olarak yapılacaktır.

Ebeveynler, AMKA numarasını göstererek çocukları için hakkı olan haftalık 2 “self test” testi eczaneden alabilecektir.

Kendi kendine test, derslerin başlamasından 24 ila 48 saat önce evde gerçekleştirilecek ve sonuç self-testing.gov.gr platformunda bildirilecektir.

Test sonucunun negatif olması durumunda velinin, öğrencinin yanında taşıyacağı ilgili belgeyi, bir yazıcıda yazdırıp imzalaması gerekmektedir ve bunu ders öncesi sınıfında sorumlu öğretmene göstermesi gerekmektedir.

Yanlarında yukarıdaki bahsekonu belgeyi getirmeyen öğrenciler, derslerine devam edemeyecek ve uzaktan eğitim imkanı da olmayacak.

Testi pozitif çıkan öğrenciler ise, okuldan devamsızlıklarını gerekçelendirmek için mümkün olan en kısa sürede kamuya açık bir sağlık merkezinde ücretsiz ikinci bir antijen testi yaptırmak zorunluluğu bulunmaktadır.

Testin pozitif çıkması durumunda, faaliyete geçen self-testing.gov.gr platformunda bunu beyan etmesi gerekmektedir. Buna ilaveten negatif çıkması durumda da yine bunu self-testing.gov.gr platformunda beyan etmeleri gerekmektedir.

Okullarda hangi uygulamalar zorunlu?

İç ve dış mekanlarda zorunlu maske kullanımı.

Öğrenci grupları için farklı teneffüs saatleri.

Spor ve diğer faaliyetlerdeki sabit öğrenci grupları.

Antiseptik kullanımı.

Okul temizliği.

Sınıfların sık sık havalandırılması.

Kantinler, bilgisayar laboratuarları, müzik aletlerinin kullanımı v.b için özel önlemler.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu