Yunanistan Haber

Koronavirüs’ten Zarar Gören İşletmelere 90 Milyon Euro Dağıtılacak!

Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’nde (DMT) faaliyet gösteren işletmeler için toplam 90 milyon euro destek sağlanacak.

Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’nde (DMT) faaliyet gösteren işletmeler için toplam 90 milyon euro destek sağlanacak.

DMT Eyalet Başkanı Hristos Metios, Koronavirüs krizinden ekonomik olarak etkilenen küçük işletmeler ve serbest çalışanlara yönelik geri ödemesiz yardım programını bugün Gümülcine’de yapılan toplantıda açıkladı.

DMT Eyaleti tarafından hazırlanan maddi destek prοgramının, DMT Eyalet bölgesindeki işletmelerin ihtiyacları ve ekonomik yapısının durumu göz önünde bulundurularak hazırlandığı belirtiliyor.

Hazırlanan programda herhangi bir meslek ayırımı yapılmaksızın, 0 – 49 kişi arası çalışanı olan tüm işletmeler hak sahibi olacaktır.

Programdan faydalanabilmek için aranan temel şartlar vergi ve sigorta borcu olmaması veya borçların taksitlendirilmiş olması, işçi çalıştıranlar için Koronavirüs salgını başladığından bugüne kadar işçi sayısını azaltmamış olması gerekmektedir.

Destek miktarı, işletmedeki çalışan sayısına göre değişmektedir. En az 2.000 euro olup, calışan sayısına göre 15.000 euro’ya kadar ulaşabiliyor.

0 – 1 işçi = 2.000 euro

2 – 5 işçi = 3.500 euro

6 – 15 işçi = 6.500 euro

16 – 20 işçi = 10.000 euro

21 – 49 işçi = 15.000 euro

Başvurular 4 Kasım 18 Mart tarihleri arasında “DESMOS” şirketine yapılacak.

Programın iki ana hedefi, öncelikle Koronavirüs kaynaklı mali kayıpların bir kısmını karşılamak ve ikinci olarak da istihdamı desteklemek.

Destek programı ülkedeki diğer bölgelerin karşılık gelen programlarından farklı olup, etkilenen işletmeler daha az bürokratik sorunla daha hızlı bir şekilde katılabilecek.

İskeçe İlindeki işletmelere ise ayrıcalık tanınarak, açıklanan miktarlardan %20 daha fazla destek alacak. Bunun sebebi ise, DMT Eyaleti’nde Koronavirüs’ten en fazla etkilenen bölgelerden bir olması gösteriliyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu