Yunanistan Haber

Koronavirüs Savaşına Tüm İmkanlarıyla Girdi

Yunanistan’da Koronavirüs savaşına Yunan Ordusu da tüm imkanlarıyla girdi.

Yunanistan’da Koronavirüs savaşına Yunan Ordusu da tüm imkanlarıyla girdi.

Milli Savunma Genelkurmay Başkanı (GEETHA) Orgeneral Konstantinos Floros, Yunanistan’daki koronavirüsün durumu hakkında Sağlık Bakanlığı’nın düzenli brifingine katıldı ve siahlı kuvvetlerin katkısı hakkında konuştu. Komutan Floros, Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı’nın, uzman personel, ulaşım araçları ve tıbbi tesislerle koronavirüsün sağlık tehdidine karşı yardımcı olduğu vurgusunu yaptı.

GEETHA Başkanı Floros, ortak çabanın bir parçası olarak, Silahlı Kuvvetlerin, hızlı tanı testlerinin yürütülmesini sağlayan 130 adet  test ve tanı istasyonunun geliştirilmesi programına katıldıklarını dile getirdi.

Komutan Floros, Kara, Hava ve Deniz kuvvetlerine ait 97 birimde   askeri hastaneler de dahil olmak üzere, ülkenin 13 idari bölgesini kapsayacak şekilde, Yunanistan’ın 73 şehrinde daha şimdiden test ve tanı istasyonu oluşturulduğunu açıkladı.

GEETHA Başkanı Floros test ve tanı istasyonlara atıfta bulunarak, askeri birliklerin en uygun şekilde tasarlanmış alanlarında oluşturulduklarını ve halihazırda Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin doktorları, hemşireleri ve sekreterlik personeli ile donatıldığını duyurdu. Floros bununla birlikte, Sivil Korumanın gerekli sağlık ve teknolojik ekipmanı, yani hızlı tanı kitleri, tabletler ve personeli koruma araçlarını sağladığını sözlerine ekledi.

Komutan Floros, 28 Aralık Pazartesi gününden itibaren dileyen vatandaşların, test ve tanı istasyonlarına başvurarak teşhis testlerini yapabilecekleri açıklamsında bulundu. Katılımın, Sivil Koruma tarafından hazırlanacak programa göre iş günü ve saatlerinde randevu ile gerçekleştirileceği belirtiliyor.

General Floros Silahlı Kuvvetler tarafından aşağıdaki yedi eylemin devam ettiğini belirtti:

Koronavirüs vakalarını kapsayacak şekilde, ülke genelinde hizmet veren askeri hastanelerde Sağlık Bakanlığı’na 35 adet tek kişilik yatak ve 18 Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) yatağı sağlanması.

YBÜ yataklarının Ulusal Acil Durum Merkezi (EKAB) vakalarını kapsayacak şekilde sağlanması.

Koronavirüs hastalarına yönelik ilgili AHEPA kliniklerinin mevcut olması için, AHEPA hastanesinin Covid-19 olmayan kalp cerrahisi ve nöroşirürji vakalarının transferi için her biri 28 yataklı 424 Genel Askeri Hastanede 2 kliniğin mevcudiyeti.

424 Genel Askeri Hastane avlusunda seyyar acil sağlık biriminin geliştirilmesi ve işletilmesi.

Hastaların 424 Genel Askeri Hastaneye nakledilmesi çalışmalarında EKAB’a askeri ambulansların tahsis edilmesi desteği.

232 askeri sağlık personelinin Sivil Koruma Genel Sekreterliği’ne (EODY) tahsis edilmesi, Atina, Selanik, Batı ve Doğu Makedonya bölgelerine Koronavirüs referans laboratuvarları, Kesriye (Kastoria) bölgesine ve Kesriye Devlet Hastanesi’ne, İskeçe (Ksanthi) Devlet Hastanesi’ne, Şahin (Ehinos) Sağlık Ocağı’na ve ülkenin kara giriş sınır kapılarına kriz yönetimi ekipleri tahsis edilmesi.

Sağlık Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler personelinin ihtiyaçlarını karşılayacak antiseptik solüsyonların hazırlanması ve dağıtımı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu