Yunanistan Haber

Kilosu 50 Bin Euro, Ama Toplayan Soluğu Mahkemede Alıyor!

Elde edilen yıllık ciro 40 milyon doları aşıyor!

Elde edilen yıllık ciro 40 milyon doları aşıyor!

Charles Darwin’in dünya çapındaki deneylerini hemen herkes biliyordur. Charles Darwin tarafından 150 yıldan uzun süre önce önemi fark edilmiş olan Türkçe ismiyle “Çuha çiçeği”, “Çoban çiçeği” Yunanca ismi ise “Drakaki” nin kilo fiyatı dudak uçuklatıyor. 50.000 euroya kadar alıcı bulabiliyor.

Bu çiçek bilindiği üzere Rodop dağları’nda da mevcut. Ancak Yunanistan ile Arnavutluk sınırı yakınlarında Koniça ve Yanya en yoğun olduğu bölgeler.

Geçtiğimiz günlerde Mastorohoria Sınır Polisleri Dairesi ve Pirsogiannis karakolunun polis memurları tarafından bir Arnavut vatandaşı tutuklandı. Topladığı yedi kiloluk çiçeğe el konuldu. Orman mevzuatı ve ülkeye kaçak giriş ihlali nedeniyle kendisine karşı dava açıldı ve Yanya (İoannina) Asliye Hukuk Mahkemesi Savcılığı’na sevk edildi.

Bilimsel adı “Primula Veris” olan “Darwin çiçeği”, Almanya’ya ve kilo başına 50.000 euroya kadar satıldığı ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç edildiği biliniyor.

Elde edilen yıllık ciro 40 milyon doları aşıyor! Bitki, C vitamini, mineraller, saponinler, glikozitler, flavonoidler, enzimler, uçucu yağlar ve diğer çeşitli maddeleri içerir ve balgam söktürücü, diüretik, antioksidan, antienflamatuar, yatıştırıcı, antispazmodik ve terlemeyi önleyici özelliklere sahiptir.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish