Yunanistan Haber

“Kesinlikle Silahlanma Yarışı İstemiyoruz, Ancak Libya Mutabakat Muhtırası’ndan Vazgeçmelisiniz”

"MEB'i ve kıta sahanlığını sınırlayalım eğer kabul etmezsek Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na gitmeyi kabul edelim."

Dışişleri Bakanı Dendias, Parlamentoda yaptığı konuşmada Türkiye’yi kastederek, “Özellikle yayılmacı bir komşumuz var, tamamen saldırgan olarak tanımlamayayım”değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan ile Fransa arasında geçtiğimiz günlerde Paris’te imzalanan Savunma ve Güvenlik İşbirliği Stratejik Ortaklık Kurma Anlaşması’nın, Yunanistan Parlamentosu’nda Savunma ve Dışişleri Komisyonu üyelerini bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmasında anlaşmanın onaylanması öncesinde detayları ve önemine değindi.

Dendias, “Komşudan (Türkiye) gelen saldırganlık, bu anlaşmaya karşı oy kullanma lüksüne izin vermediğinden, bir birleşik ulusal delegasyon heyeti olmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Dendias, bu anlaşmayı Yunanistan’ın çıkarlarını koruyan en önemli an olarak nitelendirdi ve teşvik edilen stratejik ortaklığın ve fırkateyn arzının basit bir şekilde öneminin küçümsenmemesini istedi.

Anlaşmanın, Yunanistan’ın savunma kalkanını ve jeostratejik konumunu güçlendirdiğini ve Fransa ile uzun süredir devam eden yakın ilişkilerin güçlendirilmesi olduğunu ve birleşik bir Avrupa’nın savunma ve güvenlikte entegrasyonuna doğru bir adım olduğunu vurguladı.

Dendias, bu anlaşmanın sadece temasların sistemleştirilmesini değil, tarafların silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere tüm uygun araçlarla yardım sağlama taahhüdünü de ilgilendirdiğini vurguladı.

Sözleşmenin 2. maddesinde yer alan deyim, ifade edildiği şekliyle dünyanın en ileri üslubudur, kim eksik olduğunu iddia ederse, ideal arayışlara gidilecek daha kapsamlı bir anlatımın olduğu bir uluslararası anlaşma modelini getirsin lütfen. Bu anlaşmanın imajını zayıflatmak ulusal çıkarlara fayda sağlamaz” dedi.

Nitekim Dışişleri Bakanı, üslubundaki ünlü AUKUS’un, Yunan-Fransız anlaşmasının bu üslubunun gerisinde kaldığını belirtti.

Dendias konuşmasında muhalefet partilerini, Fransa ile yapılan anlaşmayı hafife almamaya davet etti ve bazıları tarafından anlaşmanın “fırkateyn takibi” olarak hafife alındığını söyledi.

Bakan Dendias konuşmasının devamında, “Ama kesinlikle ihtiyacımız olan bu silahın önemini küçümsemeden, önemi açısından sıralamayı tersine çevirmenizi öneririm.

Ve Yunanistan’ın geçmişte Fransa’dan çok güçlü silah sistemleri satın aldığını, ancak Yunanistan’ın bugüne kadar böyle güçlü bir ülke ile, AB’nin tek nükleer gücü olan, AB’nin tek daimi üyesi ile benzer bir anlaşmayı hiçbir zaman imzalamadığını unutmayın. Bu anlaşmanın imzalanması, hem dış basında hem de komşunun (Türkiye) bu anlaşmaya verdiği tepkilerde kaydedildiği için büyük bir ulusal başarıdır.”

Türkiye’nin davranışı hakkında konuşan Dışişleri Bakanı, “Özellikle yayılmacı bir komşumuz var, tamamen saldırgan olarak tanımlamayayım. Ve bu komşuya, gerektiğinde kamuoyunda ve aramızdaki diyalogla ve uluslararası forumlarda yanıt veriyor ve Neo-Osmanlı yayılmacılığını ortaya koyuyoruz. Çoğu zaman insan, Türkiye’nin neyi arzuladığını anlamadığını hisseder.

Türkiye’nin eylemleriyle konuşmanın çelişkileri üzerine bir diğeri de dün Türkiye’nin Ege adalarının silahsızlandırılmasına ilişkin BM’ye gönderdiği yanıt mektubuyla ortaya çıktı. Türkiye, ülkemizin bu adalarda yasadışı bir şekilde ordu tuttuğunu, yani Doğu Ege adalarının Türkiye’yi tehdit ettiğini iddia ediyor.

Türkiye’nin Akdeniz’in en büyük amfibi filosu olan Ege Ordusu bulundurduğu muhafaza ettiği bir dönemde! Yasal hakkımızı kullanarak karasularımızı genişletme durumunda, Türkiye Yunanistan’a savaş tehdidinde bulunan gezegendeki tek ülkedir!

Ve tabii ki Kıbrıs’ın işgali ile ilgili geçmişe sahip olduğu gibi. Dolayısıyla Türkiye, bu geçmişi ve bu çelişkilerle Doğu Ege’deki adaları silahsızlandırmamızı istiyor. Dolayısıyla bu ancak defalarca çok övgü aldıktan sonra reddedilebilir.”

“Kesinlikle silahlanma yarışı istemiyoruz.”

Nikos Dendias, silahlanma yarışına devam etmek yerine Türkiye ile müzakere çağrısına yanıt vererek, “kesinlikle silahlanma yarışı istemiyoruz.

Elbette tüm hükümetler zaman içinde Yunan halkının birikimlerini silah sistemleri satın almak için değil, sosyal politika, eğitim, sağlık için harcamayı kesinlikle tercih edeceklerdir, ancak bir de “Olağanüstü Hal” var, eğer ülke için bir tehdit olmadığı iddia edilemezse.

Yunanistan, Türkiye’ye açıkça anlaşmazlığımızın çözülebileceğini ve çözelim diyor. MEB’i ve kıta sahanlığını sınırlayalım eğer kabul etmezsek Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na gitmeyi kabul edelim.

Türkiye’ye de söylediğimiz gibi, müzakere edebiliriz ama var olmayan, mantıkla bile çelişen Türk-Libya Mutabakan Muhtırası’ndan vazgeçmelisiniz. Ve kim Türkiye’den ülkeye karşı savaş sebebini (casus belli) kaldırmasını istemez?

Yalnızca bu hükümetten değil, herhangi başka bir Yunan hükümetinden de boyundurluk altında var olma politikası olamaz, çünkü Yunan Devletinin kuruluşundan 200 yıl sonra ülkenin bağımsızlığının ve özgürlüğünün asgari bedelidir. Politikamız Türkiye’ye tepki değil, kendi milli planımız var.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish