Türkiye | Dünya

“Kemalist Sürüler” Nitelendirilmesinden Dolayı Yunanistan’ı Şiddetle Kınıyoruz”

Yunanlıların tarihten ders çıkarması bir zorunluluktur.

Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 19 Mayıs 2020 tarihinde Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçiotis Parlamento’da yapılan özel oturumda hükümet adına yaptığı konuşmada Türklere, Türkiye’ye ve Atatürk’e yönelik olarak “Kemalist ve Neo-Türkçü Sürüler” nitelendirmesinini kınadığı belirtiliyor.

Açıklama aynen aşağıdaki gibidir.

“YUNANİSTAN DEVLETİ’NİN “KEMALİST SÜRÜLER” NİTELENDİRİLMESİNİ ŞİDDETLE KINIYORUZ.”

BASIN AÇIKLAMASI

27 Mayıs 2020

Özet

“Geçtiğimiz 19 Mayıs 2020 gününde de Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varvitsiotis Meclis’te hükümet adına yaptığı konuşmada Türklere, Türkiye’ye ve Atatürk’e yönelik olarak “Kemalist ve neo-Türkçü sürüler” nitelendirmesini kullandı.

Yunanistan’ın mesnetsiz ve hezeyan dolu açıklamaları, tarihi gerçekler ve 21. yüzyılın değerleriyle bağdaşmamaktadır.

YUNANİSTAN DEVLETİ’NİN “KEMALİST SÜRÜLER” NİTELENDİRİLMESİNİ ŞİDDETLE KINIYORUZ.

Yunanistan Devletinin Türklere,Türkiye’ye ve Atatürk’e yönelik tarihi düşmanlığı, koronavirüs günlerinde bile hız kesmeden devam ediyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’inci yıldönümünü kutladık.

Buna karşılık  Yunanistan ise 19 Mayıs tarihini büyük bir iftira olan “Pontus Soykırım” günü sayıyor. Her yıl olduğu gibi ülkemize yine inanılmaz suçlamalarda bulunulmuştur.

Geçtiğimiz 19 Mayıs 2020 gününde de Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varvitsiotis Meclis’te hükümet adına yaptığı konuşmada: “Pontus soykırımında hayatta kalanların tanıklıkları, o manzaranın korkunçluğunu aksettiriyor…Bu denli dondurucu bir tanıklık, 19 Mayıs 1919’dan 1922’ye kadar süren imha seferindeki 353 bin ölümün yasını tutan Pontus Yunanlarının yaşadıkları acının boyutunu gösteriyor….. Kemalist ve neo-Türkçü sürüler elinden çektikleri saldırılar ve sistemli imha, şevklerini kırmadı…. diyerek Türklere, Türkiye’ye ve Atatürk’e yönelik tarihi düşmanlığını sürdürmüştür. Yunanistan’da gösteriler yapılmış, bayrağımız yakılmıştır.

Yunanistan’ın mesnetsiz ve hezeyan dolu açıklamaları,tarihi gerçekler ve 21. yüzyılın değerleriyle bağdaşmamaktadır. Çünkü; 19 Mayıs 1919, yalnızca Türklerin Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımının atıldığı gün değil, aynı zamanda emperyalizme karşı bütün mazlum milletler için  yol gösterici bir gündür. Diğer yandan tarihsel gerçekler, iddia edilen “Soykırım”ın asılsız olduğu göstermektedir.

Aslında günümüzdeki Yunanlılar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra Yunanistan Başbakanı Venizelos’un, 1934 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülüne aday göstermesini de unutmuşlardır. Yunanlıların tarihden ders çıkarması bir zorunluluktur.

Yunanistan’ın bu olumsuz yaklaşımı, salt Türkiye’ye değil, kendi ülkesinde yaşamakta olan Batı Trakya Türkleri ile Rodos ve İstanköy Türkleri için de söz konusudur.

Yunan Hükümetleri, Rodos ve İstanköy’de yaşamakta olan Türkleri de, “Türk Kimlikleri” ile değil, “Müslüman” olarak kabul etmektedir.  Resmi Yunan İdeolojisinin öne sürdüğü “Müslüman Yunan” tezi, bilim ve gerçek dışıdır. Üstelik çift dillilik temelinde Türkçe öğrenim veren okulları 1972 yılında kapatmıştı. Türkler üzerinde olağan üstü bir asimilasyon politikasını sürdürmektedir.

Yunanistan Devleti’nin “Kemalist Sürüler” nitelendirilmesini şiddetle kınıyoruz.”

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği adına Başkan

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu