Yunanistan Haber

Kefalogiannis Türkiye’yi Avrupa Komisyonu’na Şikayet Ediyor

Kefalogiannis, Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye aleyhinde soru önergelerine devam ediyor.

Yeni Demokrasi Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletvekili Manolis Kefalogiannis, Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye aleyhinde soru önergelerine devam ediyor. Kefalogiannis gelen cevapları da bir basın açıklamasıyla duyuruyor.

Yunanistan’da Yeni Demokrasi (Nea Dimokratia) Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletvekili Manolis Kefalogiannis, yaptığı yazılı basın açıklamasında, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik kışkırtıcı eylemler uyguladığını ve Avrupa Komisyonu’nun da Türkiye’ye bu eylemleri durdurma çağrısını yaptığı ileri sürülüyor.

Kefalogiannis yazılı basın açıklamasında, “AB, Türkiye’yi Yunan kıta sahanlığında Avrupa Birliği’nin çıkarlarına ters düşen ve uluslararası hukuku ihlal eden kışkırtıcı eylemleri durdurmaya çağırıyor.” İfadelerini kullanıyor.

Basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer veriliyor.

“Manolis K. Kefalogiannis, Avrupa Komisyonu’na sorduğu sorularda, Türkiye’nin tek taraflı, saldırgan eylemleri ile Ege ve Doğu Akdeniz bölgesindeki kabul edilemez Türk provokasyonunu vurgulamıştır. Bu soru önergeleri içinde özellikle, savaş gemileri eşliğinde araştırma faaliyetleri için Yunan kıta sahanlığı bölgelerinde bulunan sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in varlığıyla ilgiliydi.

Avrupa Komisyonu Kefalogiannis’e verdiği tüm cevaplarda, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’nin tek taraflı ve kışkırtıcı eylemlerinden duyduğu üzüntüyü ifade ederken, Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a tam desteğini ve dayanışmasını defalarca vurguladı.

Josep Borrell yanıtlarında, Türkiye’yi yalnızca Avrupa Birliği’nin çıkarlarına aykırı ve uluslararası hukuku ihlal eden tek taraflı eylemlerden kaçınmaya davet etmiyor.

Josep Borrell aynı zamanda kesin bir şekilde şunu vurguluyor. Türkiye, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’nde (UNCLOS) yer alan Deniz Hukukuna ve özellikle tüm AB Üye Devletlerinin kendi karasuları, hatta kendi kıta sahanlığının adalar dahil olmak üzere, Münhasır Ekonomik Bölgesi üzerindeki egemenlik ve egemenlik haklarına saygı göstermelidir ifadelerini kullanıyor.”

Not: Bu basın açıklaması, Yeni Demokrasi Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletvekili Manolis Kefalogiannis’in Brüksel ofisinden BİRLİK Gazetesi’ne gönderilmiştir.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu